HDP MYK, Meral Akşener’in açıklamaları sonrası olağanüstü toplanıyor: ‘Siyasi olgunluğa ihtiyaç var’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarıyla gözler HDP’nin aday konusundaki yeniden değerlendirme sürecine çevrildi. HDP kaynakları, “masada olmadıkları için görüş belirtmeyi doğru bulmadıklarını” söylerken, “Siyasi olgunluğa daha çok ihtiyacımız var” görüşünü kaydediyor. HDP Merkez Yürütme Kurulu ise 6’lı masadaki gelişmeler ve adaylık tartışmalarını görüşmek üzere bugün toplanacak.

HDP MYK, Meral Akşener’in açıklamaları sonrası olağanüstü toplanıyor: ‘Siyasi olgunluğa ihtiyaç var’

Emek ve Özgürlük İttifakı içinde bulunan ve daha önce aday çıkarma kararı alan HDP, özellikle depremden sonra yaşanan gelişmelerle birlikte adaylık tartışmalarını yeniden ele alma kararı aldı. 27 Şubat’taki MYK toplantısı gündemine seçim de alınırken, “gelişmelerin tüm yönleriyle görülmesi, takip edilmesi” kararlaştırıldı.Ancak bu durumun “kendi adaylarını çıkarma kararlılığında gevşeme, değişme anlamına gelmediği” aktarıldı.

Bu kapsamda HDP’nin, 15 Mart’ta gerçekleştirilecek MYK toplantısında son gelişmelerin ve adaylık tartışmaların gündeme alacağı belirtildi. Ancak İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in açıklamalarının ardından HDP MYK’nin bugün olağanüstü toplanacağı öğrenildi.

‘MASA DEĞİLİZ’

HDP’nin “en baştan itibaren ortak aday gösterilmesine yakın durduğu, bugün de aynı yerde olduğu” kaydedilirken, “Ancak bu tek başımıza karar verebileceğimiz bir şey değil. Diğerleri ortak aday konusunda girişimde bulunmuyorsa bizim yapacağımız bir şey yok. Yeniden değerlendirme tutumu devam ediyor. Suların durulmasıyla biraz daha netleşecek” değerlendirmesi yapılıyor.

6’lı masadaki tartışmalara ilişkin ise “Masanın içinde değiliz. Bu konuda bir açıklama yapmayı doğru bulmayız” görüşü belirtiliyor. Ancak 6’lı masadaki gelişmelerin de HDP’nin yapacağı siyasi değerlendirmenin içinde bulunduğu ve aday konusundaki “Yeniden değerlendirmeyi etkileyebileceği” belirtiliyor.

‘KONFORLU TARTIŞMA’

Toplumun talebinin ortak aday olduğunu vurgulayan kaynaklar, “Gerçekten bazı şeylerin değişmesi isteniyor. Dolayısıyla bu bizim dışımızda ve çok konforlu bir tartışma. 6’lı masa, bu ülkenin gerçekliğinden kopma ve çok konforlu bir tartışma yürütme moduna girmiş gözüküyor, üstelik seçime bu kadar yaklaşmışken. Mutabakata, siyasi olgunluğa daha çok ihtiyacımız var” değerlendirmesi yapılıyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ