‘Kamu arazisi Mehmet Şimşek’in yakın dostuna gitti’ haberine Bakanlıktan açıklama: Maksatlı ve çarpıtma bir haber

Emlak Konut’un Beşiktaş’taki arazisinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de arkadaşı olan Hayrullah Kubba’ya satıldığı haberine Hazine ve Maliye Bakanlığından açıklama geldi. Bakanlık, söz konusu haber için “Maksatlı ve yalan” ifadelerini kullandı.

‘Kamu arazisi Mehmet Şimşek’in yakın dostuna gitti’ haberine Bakanlıktan açıklama: Maksatlı ve çarpıtma bir haber

Kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Beşiktaş Akat’taki arsa için sözleşme imzalandığını belirtti. Yapılan açıklamada, “İstanbul Beşiktaş Akat Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’nin sözleşmesi Yiğit Enerji, Kubba İnşaat ve DBH Global İnşaat iş ortaklığı ile 07 Eylül tarihinde imzalanmıştır” denildi. Arazi üzerine yapılacak projeden toplam 7 milyar 52 milyon TL gelir sağlanacağı ve bu gelirin yüzde 40’ının da Emlak Konut’a bırakılacağı da açıklandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kubba İnşaat’ın sahibi Hayrullah Kubba’nın Hazine ve Maliye Bakanı AKP’li Mehmet Şimşek ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor. Hatta geçen yıl Bakan Şimşek’in, Kubba’nın kızını Ankara’daki komşusuna istediği belirtilmişti. Yerel basında, Antep’te bir özel hastane sahibi de olan Kubba’nın Şimşek’in kızı istemesinden dolayı mutluluk duyduğu ifade edildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan söz konusu habere ilişkin açıklama geldi. Bakanlık, haberin çarpıtma olduğunu belirterek Arı hakkında suç duyurusunda bulunalacağını ifade etti.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Birgün gazetesinde İsmail ARI imzası ile ilk sayfadan verilen, “Milyarlık arazi Şimşek’in dostuna” başlıklı çıkan haber maksatlı ve çarpıtma bir haberdir. Habere konu olan ihalenin gerçekleştiği tarih 13 Nisan 2023 olup Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ilgili tarihlerde Bakanlık görevini icra etmediği gibi Türkiye’de de değildir.

Ayrıca; Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek atandığı ilk gün (04.06.2023) bakanlığımızın birimleri ile bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşların üst düzey bürokratlarına net bir talimat vermiştir. Bakan Şimşek bu talimatı ile; “Mezardan babam bile çıkıp gelse dahi, benim akrabalarım ya da arkadaşım olduğunu ifade eden hiç kimseye kamuda ayrıcalık tanınmayacaktır.” ifadesini açıkça belirtmiştir.

Bu yaklaşım Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in geçmiş 11 yıllık bakanlığı döneminin net bir duruşudur.

Bu çerçevede; bir fotoğraf karesi ve zorlama bir ifade ile , “Arkadaşı olduğu için bu araziyi aldı.” îmâsı ile yapılan bu haber kesinlikle doğru değildir. Bir fotoğraf karesi ile oluşturulmak istenen algı, gazetecilik etiğine de aykırıdır.

Ayrıca; haberi yapan gazeteci bizi arayıp haberin doğru olup olmadığını sormamıştır. Gazeteciliğin en temel unsuru olan 5N1K kuralına uyulmadan sadece “Çamur at izi kalsın” mantığı ile yapılan bu haber gazetecilik değildir.

Bu gazeteci masa başında kendi hikayesini yazarak bilinçli bir şekilde kamuoyunu yanıltma yoluna gitmiştir.

Bu haberi kaynağına sormadan yapan gazeteci hakkında gerekli hukuki süreç başlatılacaktır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ