Muğla’da Nar Hasadı Başladı: İhracat ve İç Piyasa için Üretim Yapılıyor

Muğla’da nar hasadına başlandı ve 70 bin ton rekolte bekleniyor. Ürünler, iç ve dış piyasa için ayrı ayrı hazırlanıyor. İlk hasatta toplanan kaliteli narlar Avrupa ülkelerine, ikinci hasatta toplananlar ise Orta Doğu ülkelerine gönderiliyor.

Muğla’da Nar Hasadı Başladı: İhracat ve İç Piyasa için Üretim Yapılıyor

AA 20231023 32491022 32491019 MUGLADA YETISTIRILEN NAR YURT DISINDA ALICI BULUYOR

Muğla’da Nar Hasadı Başladı: İhracat ve İç Piyasa için Üretim Yapılıyor

Muğla ve çevre ilçelerinde nar hasadına başlandı. 70 bin ton rekolte beklenen narlar, sabah saatlerinde toplanıp paketleniyor. İhracat ve iç piyasa için ayrı ayrı hazırlanan narlar, büyük ilgi görüyor.

70 Bin Ton Rekolte Bekleniyor

Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde toplanan narlar, paketleme ve işleme tesislerine götürülüyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, yıllık ortalama 70 bin ton nar hasadı yapıldığını ve bunun üçte birinin ihracata gönderildiğini belirtti.

İkinci Hasat Irak, İran ve Suriye’ye

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, ilk hasatta toplanan yüksek kaliteli narların Rusya, Ukrayna, Macaristan, Romanya ve Hollanda’ya gönderildiğini söyledi. İkinci hasatta toplanan narların ise Irak, İran ve Suriye gibi ülkelere gönderileceğini ifade etti.

Fiyatlar ve Maliyetler

Dalaman’da nar üretimi yapan Talat Uslu, maliyetlerin arttığı bu dönemde kilogram başına 7 lira fiyatla nar sattıklarını belirtti. Uslu, ürünlerinin iç ve dış pazarda talep görmesinin sevindirici olduğunu fakat fiyatların yükselebilmesi için üretimin artması gerektiğini vurguladı.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ