Konya’nın yeni turizm destinasyonu: Kızlar Kayası

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Kızlar Kayası, çevre düzenlemesiyle kent turizmine katkı sağlayacak. Rüzgar ve su erozyonuyla zamanla şekillenen Kızlar Kayası, 24 bin metrekarelik alana yayılmaktadır.

Konya’nın yeni turizm destinasyonu: Kızlar Kayası

konyanin yeni turizm destinasyonu kizlar kayasi B94nmAb5

Kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Dere Mahallesi’nde bulunan Kızlar Kayası, 10 bin metrekarelik alanda çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmasıyla yeni bir görünüme kavuştu.

Gün batımından sonra da gezilebilen jeolojik oluşumların arasına yapılan merdivenler, kayaları daha yakından görme imkanı sağlıyor.

Bölgenin turizme kazandırılması ve korunması hedefleniyor

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Kızlar Kayası’nın kentin zengin tarihi ve kültürel gezi rotasına eklenen yeni bir destinasyon olduğunu söyledi.

Kavuş, bölgenin turizme kazandırılması ve korunması için çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışması yaptıklarını belirterek, “Proje öncesinde kayalar, üzerine yazılar yazılmış, yontulmuş, etrafında kazılar yapılmış haldeydi. Zarar vermeden tahribatı temizlemeye çalıştık. Oluşturduğumuz koruma alanıyla da artık daha uzun yıllar insan eli değmeden gezilebilecek” dedi.

Ziyaretçiler için sosyal alanlar da oluşturuldu

Kavuş, ziyaretçilerin burada güzel vakit geçirmeleri için sosyal alanlar da oluşturduklarını ifade ederek, “Burası bizim için eski sandıktan çıkan çok güzel bir yüzük gibi. Hem peyzaj düzenlemesi yaptık hem de insanların yürüyüş yapabileceği, oturacağı alanlar oluşturduk.

Aynı zamanda bir seyir terası oluşturarak, insanların oluşumları görmelerini amaçladık. Buranın çeşitli efsaneleri var ama buraya her gelen misafirimiz kendi efsanesini kendisi yazıyor. Aydınlatma çalışması da yapıldı. Bu sayede gündüz gezenler farklı, akşam gezenler farklı güzellikleri gözlemleyebilecek” diye konuştu.

Ziyaretçiler memnun

Kızlar Kayası’nı gezmeye gelenlerden Fatma Nur Deveci, oluşumların Kapadokya’yı andırdığını belirterek, “Buranın çok güzel olduğunu ve çevre düzenlemeleri yapıldığını duydum. Kapadokya’ya daha önce hiç gitmemiştim. Burayı gezerek Kapadokya’ya gitmeden peribacalarının nasıl olduğunu görme imkanım oldu” dedi.

Ziyaretçilerden Nahide Çelik de Kızlar Kayası’nın, gezmeyi sevenler için çok güzel bir adres olduğunu anlatarak, “Daha önce küçükken bir kere gelmiştim. O zamandan bugüne çok değişmiş. Yapılan çalışmaları çok güzel buldum. Zaten oluşumlar çok güzel. Bundan sonra şehir dışından gelen misafirim olursa buraya gezmeye getirebilirim” ifadelerini kullandı. (AA)


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ