Uçmakdere’de sonbaharda yamaç paraşütü rüzgarı

Tekirdağ’ın Uçmakdere Mahallesi, Marmara Denizi ile Ganos Dağı eteklerindeki ormanların bütünleştiği eşsiz manzarasıyla yamaç paraşütü tutkunlarının gözde uğrak noktalarından biri. Sonbaharda da hareketli geçen uçuşlarda, doğanın farklı renkleri gökyüzünden seyredilebiliyor.

Uçmakdere’de sonbaharda yamaç paraşütü rüzgarı

ucmakderede sonbaharda yamac parasutu ruzgari ULaZB6Kl

Adrenalin tutkunlarının gözde adresi Uçmakdere’de yamaç paraşütü uçuşları 250 ve 600 metrelik pistlerden yapılıyor.

Kumbağ ve Mürefte beldeleri arasında kalan mahalle, İstanbul’a 170, Edirne’ye 180, Kırklareli’ne 160 kilometre uzaklıkta olması dolayısıyla civar illerden pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

Uçmakdere’de yaz döneminde haftalık ortalama 500 uçuş yapıldı. Havaların güzel gitmesiyle uçuşlar aynı hızla devam etti, bazı haftalar ise yaz aylarındaki uçuş sayısının da üzerine çıkıldı.

resim1 23972696

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Tekirdağ’ın her mevsim paraşüt tutkunları tarafından tercih edildiğini söyledi.

Hacıoğlu, “Ganos Dağı eteklerindeki ormanlar ve denizin mavisi arasında bu güzellikleri gökyüzünden izlemek isteyenler yamaç paraşütü yapıyor. Doğanın sunduğu eşsiz güzellikler insanların dikkatini çekiyor.

İnsanlar bölgedeki ormanlarda bu güzelliklerin içesinde keyifli zaman geçiriyor. Son günlerde etkili olan pastırma sıcakları da vatandaşları ziyaret için Tekirdağ’a yönlendirdi. Herkesin gelip bu güzellikleri yaşaması gerekiyor” dedi.

resim8 23972697

Paraşüt eğitmeni Kadir Aksoy da Uçmakdere’nin paraşüt tutkunlarının en çok tercih ettiği yerlerden birisi haline geldiğini dile getirdi.

Aksoy, “Marmara’da uçuş yapacak alan az olduğu için bölgedeki pilotların çoğu burayı tercih etmeye başladı. Sonbaharla birlikte yaşanan renk cümbüşü uçuşları daha keyifli hale getiriyor.

Uçuş yapanlar hem gökyüzünün hem de manzaranın tadını çıkarıyor. Güneyli rüzgarlar eseceği için uçuşlar devam edecek. Kışın kar yağsa bile uçuşları devam ettireceğiz” diye konuştu.

Paraşüt pilotu Okay Güzel de, Uçmakdere’de her mevsim uçuş için uygun hava koşullarının olduğunu belirtti.

Güzel, “Deniz ve doğa manzarasının olduğu İstanbul’a en yakın uçuş bölgelerinden biriyiz. Uçuşlarımız devam ediyor. Kış yaklaştığı için insanlar uçuşların kapanacağını düşünebilir. Burada kışın da uçuşlarımız devam ediyor” dedi. (AA)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ