Demir takviyesi, portakal suyuyla daha etkili

Araştırmalar, demir tabletlerinin kahve yerine portakal suyuyla alındığında daha iyi sonuç verdiğini ortaya çıkardı. Bu şekilde alınan demir takviyesinin dört kat daha etkili olduğu görüldü.

Demir takviyesi, portakal suyuyla daha etkili

demir takviyesi portakal suyuyla daha etkili gK5YewyN

Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar yaratan demir eksikliği özellikle hamile ve emziren annelerde daha sık görülür. Bu sorunlar ortaya çıktığında da takviye olarak doktorlar tarafından önerilir.

Ancak şimdiye kadar demir takviyesi alınırken genel olarak kahve tercih edilse de araştırmalar C vitamini ile alınan demirin çok daha etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni bir çalışma, demir eksikliği olan 34 kadından oluşan bir grupta farklı içeceklerin 100 mg demir takviyesinin emilimini nasıl etkileyebileceğini inceledi.

Kan testleri, demir tabletleri portakal suyuyla alındığında, bir fincan kahveyle karşılaştırıldığında neredeyse dört kat daha fazla demirin kanda emildiğini gösterdi.

İsviçre’nin Zürih kentindeki üniversitelerden oluşan bir araştırma ekibi, kahvenin demir emilimi üzerinde engelleyici bir etkiye sahip olduğunu ve suya kıyasla demir emilimini yüzde 54 azalttığını söyledi. Bunun nedeni ise, kahvede bulunan bir kimyasal olan klorojenik asit, bağırsaktaki demire bağlanarak demirin emilmesini engelliyor.

shutterstock 1280490214

EMİLİMİNİ DÖRT KAT ARTIRIYOR

Çalışma şu sonuca vardı: “Demir emilimini en üst düzeye çıkarmak için, ağızdan alınan demir sabahları, C vitamini açısından zengin yiyecek veya içeceklerle birlikte tüketilmeli. Bu tavsiyelere uymak, demir takviyelerinin etkinliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir: Sabahları kahve veya kahvaltıyla birlikte 100 mg demir dozu tüketmekle karşılaştırıldığında, bunu tek başına portakal suyuyla birlikte tüketmek, demir emiliminde neredeyse dört kat artışa neden olur ve doz başına 20 mg daha fazla emilmiş demir sağlar.”

Portakal suyundaki yüksek C vitamini seviyesi, midede asidik bir ortam yarattığından demir emilimini artırmaya yardımcı olur, bu da demirin emilmesine yardımcı olur.

Diyetisyen Dr. Carrie Ruxton da şunları söyledi: “Kadınların üçte birinden fazlası diyetleriyle yeterince demir alamıyor, yüzde 10’a varan oranda ise klinik olarak demir eksikliği var. Bu, yorgunluk, efor sırasında nefes darlığı ve beyin bulanıklığı gibi semptomlara neden olabilir. Demir takviyesi almak önemli; ancak bu yeni araştırmanın gösterdiği gibi, demirin emilimini engellediği için bir fincan kahveyle birlikte almaktan kaçınmak gerekir.

Bunun yerine bir bardak portakal suyu daha iyi bir seçenek çünkü demir emilimini dört kata kadar artırabiliyor.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ