Muğla Adalet Kervanı Termik Santralların Kapatılması İçin Bodrum’da Eylem Yaptı

Muğla Adalet Kervanı, termik santrallerin kapatılması için Bodrum’da bir eylem düzenledi. Basın açıklamasında, Bodrum’un su krizi ve hukuk devleti ilkesi gereği termik santrallerin kapatılması gerektiği vurgulandı. Eylem, “Termik Santraller Kapatılsın” sloganı ile sona erdi.

Muğla Adalet Kervanı Termik Santralların Kapatılması İçin Bodrum’da Eylem Yaptı

Muğla Adalet Kervanı Termik Santralların Kapatılması İçin Bodrum’da Eylem Yaptı

MUÇEP, Kardok, Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu tarafından oluşturulan Muğla Adalet Kervanı, termik santrallerin kapatılması ve iklim adaleti talebiyle 20 Ekim’de Datça’dan yola çıkarak Bodrum’a ulaştı. Akşam saatlerinde İskele Meydanı’na gelen kervan, burada bir basın açıklaması yaptı. Eyleme, CHP İlçe Başkanı Tuna Işın, Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum’daki sivil toplum örgütleri de destek verdi.

Hukuk ve İklim Adaleti Vurgusu

Basın açıklamasını Bodrum MUÇEP sözcüsü Elif Eren okudu. Eren, Muğla’da bulunan Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santrallerinin hukuk devleti ilkesi gereği kapatılması gerektiğini belirtti. Mahkeme kararlarına rağmen bu santrallerin açık olduğuna ve çevreye zarar verdiğine dikkat çekti.

Bodrum Su Krizine Dikkat Çekildi

Elif Eren, Bodrum’un yıllık su ihtiyacının sadece %63’ünün karşılandığını, buna karşın termik santrallere yüksek miktarda su tahsis edildiğini açıkladı. Eren, DSİ ve MUSKİ Genel Müdürlüğüne yönelttiği sorularla da termik santrallere ne kadar su tahsis edildiğinin açıklanmasını istedi.

Eylem Sona Erdi, Mücadele Devam Edecek

Eylem, katılımcıların “Termik Santraller Kapatılsın” sloganları ile sona erdi. Eren, kervanın yarın Milas Ören’de devam edeceğini ve cumartesi günü Akbelen’de son bulacağını belirtti. Ancak, mücadelenin sadece bir parçası olduğunu ve gerçek sonun termik santrallerin kapatılmasıyla geleceğini vurguladı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ