Bir ‘Kurtuluş’ hikayesi: Depremi anne karnında atlattı, nadir görülen hastalığı da yendi

6 Şubat felaketine anne karnında yakalanan, üç gün tepki vermeyen Kurtuluş bebek, 5 bin doğumda bir görülen hastalıkla makatı kapalı olarak doğdu. 52 gün yoğun bakımda kaldı, sonunda sağlığına kavuştu.

Bir ‘Kurtuluş’ hikayesi: Depremi anne karnında atlattı, nadir görülen hastalığı da yendi

bir kurtulus hikayesi depremi anne karninda atlatti nadir gorulen hastaligi da yendi 4XapWlGk

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat depremini anne karnında atlatan ve üç gün boyunca tepki vermeyen Kurtuluş, 5 bin doğumda bir görülen hastalıkla makatı kapalı dünyaya geldi. Kurtuluş, 52 günlük yoğun bakım sürecinin ardından İzmir’de geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu. Böyle bir hastalık olduğunu ilk kez duyduğunu belirten anne Özlem Koç (34) “Kurtuluş depremden kurtuldu, şimdi kendini de kurtaracak” dedi.

1 KİLO 800 GRAM DOĞDU

Kahramanmaraş’ta yaşayan ev kadını Özlem Koç ve takı tamiri ile uğraşan Üzeyir Koç (40) çiftinin üçüncü çocukları 5 aylık Kurtuluş, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremini anne karnında atlattı. Depremden sonra üç gün boyunca tepki vermeyen Kurtuluş bebek, 21 Mayıs’ta erken doğumla 1 kilo 800 gram olarak dünyaya geldi. Kurtuluş’un yaklaşık 5 bin doğumda bir görülen anorektal malformasyon (ARM) hastalığıyla makatı kapalı doğduğu anlaşıldı. Koç çifti, 52 gün boyunca yoğun bakımda kalan Kurtuluş’un tedavisi için İzmir’e geldi.

‘ŞİMDİ DE KENDİSİNİ KURTARACAK’

Kurtuluş bebek, yaklaşık 3 hafta önce İzmir’de 6 saat süren operasyonla sağlığına kavuştu. Anne Özlem Koç “Tansiyon hastasıyım. Kurtuluş prematüre doğduğu için hemen göremedim. Daha sonra böyle bir hastalıkla dünyaya geldiğini öğrendim. İlk kez karşılaştığım bir hastalıktı. Çok üzüldüğümüz, yorucu ve yıpratıcı bir süreçti. Operasyonun ardından Kurtuluş iyileşti, memleketimize döneceğiz. Kurtuluş, depremden kurtuldu, inşallah şimdi de kendini kurtaracak” ifadelerini kullandı.

kurtulus bebek1 24027344

‘BİZİ KORUDUĞU DÜŞÜNÜP KURTULUŞ ADINI VERDİK’

Kahramanmaraş depremini yaşadıklarını anlatan Üzeyir Koç ise şunları anlattı:

– O gece felaketi yaşadık. Kurtuluş anne karnındaydı. Bebeğimiz 3 gün boyunca tepki vermeyince çok korktuk. Sonra tepki vermeye başladı. Bebeğimiz sayesinde depremden kurtulduğumuzu, Allah’ın bizi belki de bebeğimiz sayesinde koruduğunu düşündüğümüz için ‘Kurtuluş’ ismini verdik. Hamilelik sürecinde eşim rahatsızlandı ve bebek erken doğumla 31’inci haftada geldi. Daha sonra makatının kapalı olduğu anlaşıldı.

– Bir gün sonra kolostomisi açıldı. 52 gün boyunca yoğun bakımda kaldı. Bir arayış içine girdik. Hiçbir şey bilmiyorduk. Daha önce bu hastalığı duymamıştık. Başımıza gelince öğrendik. Bundan sonra da Kurtuluş takip edilecek ve bizim de dikkat etmemiz gerekecek. (DHA)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ