80 yaş üstü bu kadınların yaptıkları sizi şaşırtacak

Güney Kore’nin Jeju Adası’nda yaşayan ve ‘deniz kızı’ anlamına gelen ‘Haenyeo’ denilen 80 yaş üstü kadınlar, su altından çıkardıkları ürünleri satarak ailelerinin geçimlerini sağlıyor.

80 yaş üstü bu kadınların yaptıkları sizi şaşırtacak

80 yas ustu bu kadinlarin yaptiklari sizi sasirtacak qkYWeKLF

Üzerinde 370 volkanik tepe bulunan Jeju Adası’nda yaşamlarını sürdüren Haenyeolar, 9 metre derinliğe kadar tüpsüz dalış yaparak 1,5 dakika su altında kalabiliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Haenyeolar, deniz altından topladıkları kabuklu canlıları karada turistlere satarak geçimlerini sağlıyor.

g1.1 24042041

Kore Turizm Organizasyonu Pazarlama Sorumlusu Maide Serin Çığ, Haenyeolar ve Jeju Adası’ndaki yaşantıya ilişkin bilgi verdi.

Bölgedeki Haenyeoların tarihinin çok eski olduğunu belirten Çığ, “Birçok bölgede Haenyeo bulunuyor ama bunların en eskileri Jeju’dakiler. Buradaki Haenyeolar çok çalışkan ve güçlü olmalarıyla biliniyor” dedi.

g3.1 24042038

Haenyeoların yaşlarının genellikle 80 ve üzeri olduğuna dikkati çeken Çığ, “Toplumun gelişmesi ve yapılan işin zorluğu Haenyeo sayısının azalmasına neden oluyor. Yeni nesil artık bu işi yapmak istemiyor. Bu nedenle de Haenyeoların yaşı her geçen gün artıyor” ifadelerini kullandı.

Çığ, başlangıç, orta ve usta olarak üç sınıfa ayrılan Haenyeolar arasında usta-çırak ilişkisi bulunduğunu bildirdi.

g2.1 24042039

DİZİLERE KONU OLDU

Maide Serin Çığ, Kore dizilerinde de sıklıkla işlenen Haenyeolara son yılların en popüler dizilerinden ‘Our Blues’ta da yer verildiğini söyledi.

Çığ, dizide, geçimini sağlamak için şehirden adaya inerek sonradan Haenyeo olan genç kadın ile Jeju Adası yerlisi gencin aşk hikayesinin konu edildiğini anlattı.

Haenyeolardan 82 yaşındaki Park Yeonja, kendisini bildiği günden beri dalgıçlık yaptığını belirterek, “Bu mesleği annemden öğrendim ve şimdi de kızıma öğretmeye çalışıyorum” diye konuştu. (AA)


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ