Cumhuriyetimizin 100. yılına özel bir armağan

İş Bankası’nın, Cumhuriyetimizin 100. yaşında ülkemize armağan ettiği Resim Heykel Müzesi, büyük bir coşku ve heyecanın yaşandığı 29 Ekim’de kapılarını açtı.

Cumhuriyetimizin 100. yılına özel bir armağan

cumhuriyetimizin 100 yilina ozel bir armagan rEbWwPzi

Türkiye İş Bankası’nın uzun yıllar Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren, korunması gerekli kültür varlığı tescili bulunan tarihi bina Resim Heykel Müzesine dönüştürüldü. Müzikten plastik sanatlara, müzecilikten kültür mirası korunması çalışmalarına pek çok alanda faaliyet gösteren İş Sanat’ın çatısı altında hayata geçirilen Müze ile, ülkemizin kültür-sanat rotasına önemli bir kilometre taşı daha eklenmiş oldu.

Müzedeki ilk sergide Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, Hoca Ali Rıza’dan İbrahim Çallı’ya pek çok sanatçının 2 bin 700 civarında eserinin bulunduğu Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan seçilen 600’e yakın eser yer alıyor.

aa 20231026 32529192 32529191 turkiye is bankasi resim heykel muzesi 29 ekimde kapilarini sanatseverlere acacak

VALİ GÜL’DEN TEŞEKKÜR

Müzenin açılışı vesilesiyle, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali ve İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ev sahipliğinde bir tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Davut Gül, Beyoğlu Kaymakamı Can Aksoy ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın yanı sıra kültür-sanat, iş, siyaset ve medya dünyasından konuklar katıldı. Vali Davut Gül, törende yaptığı konuşmada, İş Bankası’nın neredeyse Cumhuriyet ile yaşlı olduğunu ifade ederek, “Cumhuriyetin yaşadığı iyilikleri de zorlukları da yaşadı. Bu milletten, bu toplumdan kopmadı. İş Bankası’nı bizlere kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen herkesi şükranla anıyoruz. Resim Heykel Müzesi’ni bizlere kazandıran, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

aa 20231026 32529192 32529182 turkiye is bankasi resim heykel muzesi 29 ekimde kapilarini sanatseverlere acacak

“BİR BANKA, BİR ASIR, ÜÇ MÜZE”

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali de “Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ulusumuzun verdiği Milli Mücadelenin kazanıldığı ve tam bağımsızlığa kavuştuğumuz, genç Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı tarihin 100. yılındayız. Atatürk’ün tam bağımsızlığa ulaşmak için elzem olduğunu düşündüğü iktisadi bağımsızlığı temin etmek için atılan ilk adımlardan biri olan ve Cumhuriyetin bir yaş küçük kardeşi diye tabir ettiğimiz Türkiye İş Bankası, böyle anlamlı bir dönemde Resim Heykel Müzesi’ni ülkemize armağan etti. Kıymetli bir hafızayı, kültür mirasını geleceğe bırakıyor” dedi.

aa 20231027 32533552 32533547 turkiye is bankasi resim heykel muzesinin kapilari 29 ekimde acilacak

Resim Heykel Müzesi’nin, Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara Ulus’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesinin ardından Bankanın üçüncü müzesi olduğunu da sözlerine ekleyen Bali, sözlerini şöyle noktaladı: ‘Müzeyle sadece sanat eserlerini korumayı, saklamayı hedeflemedik. Toplumun kadim medeniyeti ve irfanının, sanatsal zenginliğinin mümkün olduğu kadarıyla çok insana ulaşmasını istedik. Türk resmine ve sanatına ilgiyi ve farkındalığı bir nebze artırabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz.”

“CUMHURİYETİMİZLE AYNI DOĞUM GÜNÜNÜ PAYLAŞACAK”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ise konuşmasında şunları söyledi: “Bir Cumhuriyet Kurumu olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında pek çok proje gerçekleştirdik. Hepsi çok anlamlı, hepsi çok değerli ama Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi bu projeler içinde en özeli, en kalıcısı. Ne mutlu bize ki müzemiz, Cumhuriyetimizle aynı doğum gününü paylaşacak, sergileri, atölyeleri, etkinlikleriyle kültür-sanat dünyamıza önemli katkılar sunacak.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ