LGBT bireylerin fotoğrafının yer aldığı sergi müze müdürünün başını yaktı

Macaristan Ulusal Müze Müdürü Simon Laszlo, LGBT içerikli bir sergiye kanuna göre 18 yaş altı kısıtlama getirmediği için görevinden alındı.

LGBT bireylerin fotoğrafının yer aldığı sergi müze müdürünün başını yaktı

lgbt bireylerin fotografinin yer aldigi sergi muze mudurunun basini yakti 4BAD1PU1

Macaristan Ulusal Müze Müdürü Simon Laszlo, müzenin LGBT bireylerin fotoğraflarının yer aldığı World Press Photo (Dünya Basın Fotoğrafı) sergisine ev sahipliği yaptığını ancak bu serginin, LGBT içeriklerin 18 yaş altı çocukların erişimine yasaklanması kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle görevinden alındığını duyurdu.

Laszlo dün yaptığı açıklamasında Macaristan Kültür Bakanı Janos Csak’ın kendisini çocukları koruma kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle görevinden alındığını belirterek, “Kararı kabulleniyorum ancak kabul edemem. Müze, World Press Photo sergisinden görselleri sunarak herhangi bir yasayı kasıtlı olarak ihlal etmemiştir” dedi.

muze dha1 24071191

Müze müdürü görevden alındığını duyurdu.

Laszlo, Kültür Bakanlığı’nın kendisine gönderdiği bir önceki yazısında Macaristan Ulusal Müzesi’nin yasaları kasıtlı olarak ihlal ettiğini gösteren herhangi bir durum söz konusu olmadığı ifadelerinin yer aldığını ve kendisinin de derhal önlem alarak bahsi geçen sergiye kısıtlama getirdiğini vurguladı.

Laszlo açıklamasında ayrıca, “Dört çocuklu bir baba ve büyükbaba olarak, çocuklarımızın benden veya yönettiğim kurumdan korunması gerektiği fikrini kesinlikle reddediyorum” ifadelerini kullandı.

2021’DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Macaristan’da 2021 yılında yürürlüğe giren yasaya göre 18 yaş altı çocukların, LGBT içerikli ve cinsiyet değişikliğini teşvik eden materyallere erişimi yasaklanmıştır.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ