Muğla’da Çimento Fabrikasına Kıyak. Deştin Halkı Meclis Toplantısından Çıkarıldı.

Muğla’nın Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında çimento fabrikasının 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptali talebi tartışmalara neden oldu. İYİ Parti üyesi Gürsel İnce’nin önergesi kabul edilmedi. Çevreciler ve Deştin köylüleri kararı protesto etti, meclis toplantısı bir süreliğine durduruldu. Bu gelişmeler, Muğla’daki çevre ve inşaat tartışmalarını yansıtıyor.

Muğla’da Çimento Fabrikasına Kıyak. Deştin Halkı Meclis Toplantısından Çıkarıldı.

kapak 152440

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında Çimento Fabrikası İmar Planı Tartışması

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Kasım Ayı olağan toplantısında, İYİ Parti Muğla Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Gürsel İnce’nin, Menteşe ilçesi Bayır Mahallesi ile Yatağan ilçesine bağlı Deştin Mahallesi arasında yapılması planlanan çimento fabrikasının 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptali için gündem maddesi olarak görüşülmesi talebi tartışmalı bir kararla reddedildi. Bu kararın ardından çevreciler ve Deştin köylüleri toplantıyı protesto etti ve meclis toplantısının engellenmesine neden oldular.

İYİ Parti Üyesinin Önerisi Reddedildi:

Gürsel İnce, çimento fabrikasının 1/5000 ölçekli nazım imar planının meclis tarafından iptal edilmesi için bir önerge sunarak meclisin oylamasını talep etti. Önerge, MHP, AK Parti ve İYİ Parti Meclis üyeleri tarafından kabul edilirken, CHP Meclis üyeleri tarafından reddedildi. Bu nedenle önergenin görüşülmesi oy çokluğuyla reddedildi.

Protesto ve Tepkiler:

Oylama sonrasında çevreciler ve Deştin köylüleri, aldıkları karara tepki gösterdi. Bariyerleri aşmaya çalışarak meclis toplantısını engellemeye çalıştılar. “Deştin çayı özgür akacak” sloganları attılar ve protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Başkan Gürün, meclis toplantısının engellendiği gerekçesiyle emniyet güçlerini göreve çağırdı ve toplantıya 15 dakika ara verildi.

Bu gelişmeler, çevre ve inşaat planlaması konusundaki tartışmaların yoğun olduğu Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan önemli bir olayı yansıtmaktadır.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ