Kütahya’da Afrodit ve Dionysos’a ait yeni heykel başları bulundu

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde, Koca Çay’da yürütülen kazı çalışmalarında, mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit’in heykel başının ikincisi, şarap tanrısı Dionysos’un ise üçüncü heykel başı gün ışığına çıkarıldı.

Kütahya’da Afrodit ve Dionysos’a ait yeni heykel başları bulundu

kutahyada afrodit ve dionysosa ait yeni heykel baslari bulundu VIhvYJl2

Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’ndeki kazılar devam ediyor. Bu sezon kazı çalışmaları ağırlıklı olarak agora (çarşı) ve Koca Çay’da yapıldı.

Kazı başkanlığını yürüten Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bu yıl kazı sezonunun en önemli çalışma alanlarından birinin antik dönemde ‘Penkalas’ olarak bilinen Koca Çay olduğunu söyledi.

aa3124282667jpg XLTLQPEYbEm0 Rc5GRGrPQ

Çayın üzerinde antik köprüler bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Coşkun, “Bu çayda Roma İmparatorluğu döneminden kalma 4 mermer köprünün var olduğunu biliyoruz. Geçen yıllarda bu 4 köprüden 2’sinin restorasyonu yapıldı ve bugün ziyaret edilebilir hale geldi” dedi.

Kazı çalışmasının sonlandırıldığı ‘3 No’lu Köprü’ olarak adlandırılan yapının kalıntıları arasında çeşitli mermer bloklarla karşılaştıklarını dile getiren Coşkun, 3 gözlü olan bu köprünün büyük bir sel nedeniyle çökmüş olduğunu değerlendirdiklerini aktardı.

aa4124282650jpg maRVlesZUqmzvQEYWGRSA

“HEYKEL BAŞLARI GÜZEL KORUNMUŞ”

Prof. Dr. Coşkun, köprünün enkazının kazılması esnasında çok sayıda heykel parçalarını gün yüzüne çıkardıklarını ifade etti.

Bunlar arasında bazılarının daha önemli parçalar olduğunu anlatan Coşkun, şöyle konuştu:

“Bu sezon bizi heyecanlandıran en önemli gelişme; mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit heykel başı ile şarap tanrısı Dionysos heykel başının yenilerini ortaya çıkarmamız oldu.”

aa1124282649jpg zWyZSA YQEajDO8uX8M6lg

“Çayda bugüne kadar yaptığımız kazı çalışmalarında 100’ü aşkın heykel parçasıyla karşılaştık. Bulunan başların bazılarının 2-3 metre uzunluğundaki heykellere ait olduğu anlaşılmaktadır.”

“İlkini 3 yıl önce ortaya çıkardığımız bu heykel başları çok güzel korunmuş vaziyette. Yaptığımız kazı çalışmalarında, toplamda 2 Afrodit, 3 Dionysos heykel başını çıkarmayı başarmış olduk.”

aa2124282652jpg UPRKmjQfzU AvDDuuReInw

Heykellerin gövdelerinin ise birçok parça halinde bulunduğunu bildiren Coşkun, antik kentte geçen nisanda başlayan kazı sezonunu bu ay sonlandıracaklarını sözlerine ekledi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ