Skandal kitaplar, gişe rekortmeni filmler ve grevler… 2023’te neler oldu?

Prens Harry’nin hayatını anlattığı ve yaptığı suçlamalarla tüm dünyayı şoke eden kitabından gişede kıyasıya mücadele eden Barbie ve Oppenheimer filmine, ünlü oyuncunun dağda kaybolmasından Hollywood’u yerinden oynatan greve kadar kültür sanat ve gösteri dünyasında neler olmadı ki…

Skandal kitaplar, gişe rekortmeni filmler ve grevler… 2023’te neler oldu?

skandal kitaplar gise rekortmeni filmler ve grevler 2023te neler oldu MJd2knmD

Son derece hareketli bir yıl daha geride kalıyor. 2024 için sinema, edebiyat, gösteri dünyası yeni projelere hazırlanırken geçtiğimiz yıla damga vuran olayları hatırlamaya ne dersiniz?

Kraliyet Ailesi’ni karıştıran skandal kitap, seneler sonra tüm dünyada iki filmin gişede kıyasıya mücadele etmesi derken 2023’ün oldukça hareketli geçtiğini söyleyebiliriz. İşte yıla damga vuranlar…

ÜNLÜ OYUNCU DAĞDA KAYBOLDU

Ocak ayında tüm dünya 65 yaşındaki aktör Julian Sands’in Los Angeles şehir merkezinden 65 kilometre uzaklıktaki Baldy Dağı’ndaki bir patikada kaybolmasıyla sarsıldı.

juliansandsreutersjpg ueHP hDn0qKRHbLhOhvHg

Ünlü oyuncudan aylarca hiçbir haber alınamamıştı ki haziran ayında Baldy Dağı yakınlarında insan kalıntılarının bulunduğu bildirildi.

PRENS HARRY’NİN SANSASYONEL KİTABI

2023’e hızlı bir başlangıç yapan isimlerden biri de Prens Harry oldu. Ocak ayında anılarını yayınladığında dudak uçuklatan açıklamalarına hiç kimse hazır değildi.

sparereuters 1jpg YH9vtlMmVUmgPzz1QmLIHA

Kraliyet’in yaramaz çocuğu, abisi William ve Kate’i hedef aldığı açıklamalarıyla dikkat çekerken babasıyla ilişkisine değinmeyi ve aile içindeki ırkçı söylemleri kaleme almayı da ihmal etmemişti.

BU YIL, ONLARIN YILI OLDU

Belki pandeminin etkisi belki de dünyanın en çok beğenilen isimleri oldukları için… Hiç şüphesiz Beyoncé ve Taylor Swift turneleriyle bu yılın en çok konuşulan iki ismi oldu.

depophotos15839540jpg CBXmrh1WGE LR0ZHVIIWtg

Müzik dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan ve tüm dünyada milyonlarca hayrana sahip olan Beyoncé’nin konserleri yoğun ilgiyle karşılandı. Ancak ünlü şarkıcının konserlerinden herkes memnun değildi. Şarkıcı, konseri için binlerce hayranının İsveç’e akın etmesiyle, Stockholm ve çevresindeki otellerin gecelik fiyatlarının artmasına neden oldu ve beklenen enflasyon düşüşünü engellemekle suçlandı.

depophotos17917104jpg PuXewbb4i06R 4jgn2pR5g

Bu yıl konserleriyle sık sık gündeme gelen bir diğer isim de Taylor Swit oldu. Ünlü şarkıcının şarkı sözleri artık üniversitelerde bir dersin konusu bile haline gelirken konser biletleri de yok sattı.

GİŞEDE KIYASIYA MÜCADELE

Özellikle de pandeminin yaşanmasıyla beraber sinema salonları bir türlü eski şaşalı zamanlarına dönmekte son derece zorlanıyorlardı. Ancak bu yıl, seneler sonra ilk defa iki film aynı gün vizyona girerek haftalarca gişede kıyasıya bir mücadele içine girdi. Üstelik iki filmin de tarzları ve konuları oldukça farklıydı.

barbieyjpg L7CMXRADD0CYdvLdiLP17Q

Bir tarafta Greta Gerwig’in usatlıkla yönettiği, tüm zamanların ikonik oyuncağını sıra dışı bir anlatımla beyaz perdeye yansıtıp Barbie filmi yer aldı. Başrollerde Margot Robbie’nin büyüleyici güzelliği ve Ryan Gosling’in başarılı performansıyla film hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden tam not aldı.

Diğer tarafta ise gişenin başarılı ismi, ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği Oppenheimer yer aldı. Nolan, her zaman olduğu gibi kaliteden ödün vermeyerek kullandığı teknikle dikkat çekerken filmde yer alan oyuncuların başarılı performansları da ayrıca göz doldurdu. Cillian Murphy, Robert Downey Jr., Matt Damon, Emily Blunt, Florence Pugh, Josh Hartnett ve Gary Oldman gibi yıldızlar karması bir yapımın olumsuz eleştiri alması zaten söz konusu olamazdı.

oppenheimeruniversal2jpg DhLCCpni6kCFogBK4HXhow

J. Robert Oppenheimer’ın hayatından bir kesiti konu alan Oppenheimer filmi, küresel gişede 550 milyon doları aşarken şimdiye kadar en yüksek hasılat yapan İkinci Dünya Savaşı filmi oldu.

İki filmin de Oscar’daki performansları şimdiden merak konusu.

oppenheimerjpg

Her ne kadar bu iki film, bu yıla damga vursa da aslında bahsedilmesi gereken bir isim daha oldu: Martin Scorsese… Ünlü yönetmen Barbenheimer savaşından birkaç ay sonra Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon) ile dikkat çekti. Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro, Lily Gladstone ve Jesse Plemons gibi ünlü isimlerin başarılı performanslarıyla öne çıkan film ayrıca David Grann’ın kaleme aldığı Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu adlı kitabın uyarlamasıydı.

SHAKIRA’NIN İNTİKAM ŞARKISI

2022 yılını özel hayatındaki talihsizliklerle bitiren Shakira, 2023 yılına tüm bu acılardan kurtulmak için kendisini müziğe verdi diyebiliriz. Ünlü şarkıcı, 11 yıldır birlikte olduğu ve iki çocuğunun babası Pique’nin kendisini aldattığını öğrendikten sonra toparlanmak için kariyerine odaklandı ve yaptığı şarkıyla günlerce konuşuldu.

shutterstock203964664jpg

Shakira, eski sevgilisinden yaptığı şarkıyla intikam aldı. Arjantinli DJ Bizarrap ile 11 Ocak Çarşamba günü YouTube’da paylaşılan yeni parçada şarkıcı, Piqué’nin 23 yaşındaki yeni kız arkadaşı Clara Chia Marti’ye atıfta bulunuyor. Şarkı sözlerinde; “Seninle geri dönmüyorum, benim için ağlama ya da bana yalvarma/ Seni eleştirmelerinin benim hatam olmadığını anladım/ sadece ben müzik yapıyorum” derken sözlere şu şekilde devam ediyor: “Yedeğim olduğu varsayılan kişiyle sana iyi şanslar dilerim/ Sana ne olduğunu bilmiyorum bile/ O kadar tuhafsın ki seni tanıyamıyorum bile/ Ben iki tane 22’lik kıza değerim. Bir Ferrari’yi bir Twingo ile takas ettin. Bir Rolex’i bir Casio ile takas ettin/ Bir sürü spor salonuna gittin ama biraz da beynini çalıştır”

SAVAŞLAR, GÖSTERİ VE SANAT DÜNYASINI DA ETKİLEDİ

Rusya ve Ukrayna Savaşı’ndan sonra bu yıl tüm dünya İsrail ve Filistin arasındaki yıkıcı çatışmaya da tanık oldu. Pek çok ünlü isim çatışmalara tepki gösterirken bazıları bu nedenle projelerinden bile oldu.

ortegabarrerajpg 3edJ2rrVD062KkYhnCNNaQ

Oscar ödüllü oyuncu Susan Sarandon Filistin’e destek olunca, ajansı ünlü oyuncu ile yollarını ayırırken Bella Hadid’in de Dior ile anlaşmasının sonlanmasının nedeni olarak aynı durum gösterilmişti. Çığlık filminde yer alan Melissa Barrera’nın Filistin’i desteklediği paylaşımlardan sonra da filmdeki rolüne son verildi. Hatta Barrera’nın filmden çıkarılması üzerine rol arkadaşı olan Wednesday yıldızı Jenna Ortega’nın da filmden çekildiği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde de filmin yönetmeni projeden çekildiğini duyurdu.

HOLLYWOOD, GREVLE SARSILDI

Bu yıl pek çok dizi ve film yayın tarihlerini ertelemek ya da iptal etmek zorunda kaldı. Bunun en büyük nedeni ise seneler sonra Hollywood’da yaşanan en büyük grevdi.

Mayıs ayında, Amerika Yazarlar Birliği (11.500 senaristi temsil ediyor), greve gitti. Bu, pandemiden bu yana ABD’de televizyon ve film yapımında yaşanan en büyük kesintiydi; özellikle de temmuz ayının başlarında aktörlerin de yazarların grevine katılması Hollywood’u durma noktasına getirdi.

hollywoodgrevreuters4 1jpg gP5pGD1W0aswfv4BaTgMg

Kırmızı halılar boş kaldı, prömiyerler iptal edildi. Margot Robbie, Rosario Dawson, Florence Pugh ve Olivia Wilde gibi birbirinden ünlü isimler bu defa oyuncu değil haklarını arayan aktivistler olarak öne çıktı.

Hiçbir oyuncu ya da yazar yeni filmi ya da dizisi yayınlansa bile projesini tanıtacak paylaşımda bile bulunmadı. Buna Oppenheimer ve Barbie gibi gişede iddialı iki filmin oyuncuları da dahil.

HARRY POTTER HAYRANLARINA MÜJDE

Bu yıl hiç şüphesiz sihir dünyanın hayranları için en mutlu haber geldi. Harry Potter kitapları dizi olarak hazırlanmaya başladı. HBO Max, büyücüler dünyasının yeniden başlatılacağını ve filmlerden tamamen farklı bir oyuncu kadrosuna sahip olacağını duyurdu.

harrypotter 2png 0H3mnLHRVUePXgbMHH9FPw

Ünlü kanalın duyurusu üzerine Rowling de şu açıklamayı yaptı: “Max’in kitaplarımın bütünlüğünü koruma taahhüdü benim için önemli ve yalnızca uzun bir televizyon dizisinin sağlayabileceği derinlik ve ayrıntı derecesine izin verecek bu yeni uyarlamanın bir parçası olmayı dört gözle bekliyorum.”

YAPAY ZEKÂ YARDIM ETTİ BEATLES’TAN YENİ ŞARKI

Müzik dünyası Beatles’ın seneler sonra çıkardığı şarkıyla çalkalanadı. Şarkı da klibi de dinleyenlerin tüylerini diken diken ederken yapay zekânın yardımları yadsınamaz.

“Now and Then” isimli şarkının yayınlanmasından sekiz gün sonra Beatles, yeniden listelerde ilk sıraya yerleşti.

depophotos15810258jpg 3Mf3lCT8ekmi 3L4DeMiGg

Parça, John Lennon tarafından 1970’lerin sonlarında yapılan ve bu yılın başlarında grubun hayatta kalan üyeleri Sir Paul McCartney ve Ringo Starr tarafından tamamlanan özel bir kayıttan oluşuyor.

John Lennon 1980’de vurularak öldürülmeden birkaç yıl önce, 1970’lerin sonlarında evde kasete şarkıyı çekiyor. Lennon’ın eşi Yoko Ono da 1990’ların başında bu kaseti McCartney’e veriyor ve o da daha sonra George Harrison ve Ringo Starr ile kayıt üzerinde çalışıyor. Üçlü, kasetin zayıf ses kalitesinin, özellikle de Lennon’ın piyano eşliğinin öne çıkmasının şarkıyı değerlendirmeye engel olduğuna karar verip rafa kaldırıyor. Gerçekten de Lennon’ın sesini orijinal kayıttan ayırmak için doğru yazılım 2022 yılına kadar mevcut değildi. Nihayet teknolojik koşullar el verdikten sonra kayıt temizlendi, Ringo Star ve McCartney’nin düzenlemeleri eklendi ve son haline kavuştu.

FRIENDS YILDIZININ ÖLÜMÜ ŞOKE ETTİ

Bir dönemin fenomen dizisi Friends’te Chandler Bing karakterini canlandırarak tüm dünyadan hayranlara sahip olan Matthew Perry’nin ani ölümü hayranlarını ve ailesini olduğu gibi rol arkadaşlarını da derinden sarstı.

friendsnetflixjpg ucmJN8zWoUCOf3PTMNtPug

54 yaşındaki oyuncunun ölümü üzerine ilk olarak Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc ve David Schwimmer ortak bir açıklama yayınladı: “Matthew’un kaybından dolayı hepimiz büyük bir yıkım yaşadık. Biz birbirimiz için oyuncu kadrosundan çok daha fazlasıydık. Biz bir aileyiz. Söylenecek çok şey var ama şu anda bu anlaşılmaz kaybın yasını tutmak ve işlemek için biraz zaman ayıracağız. Zamanla, elimizden geldiğince daha fazlasını söyleyeceğiz. Şimdilik düşüncelerimiz ve sevgimiz Matty’nin ailesiyle, arkadaşlarıyla ve onu dünya çapında seven herkesle birlikte.”

Oyuncunun ölümüyle bir dönem adeta sona erdi.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ