Washington’da ücretsiz toplu taşıma dönemi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington DC’de gelecek yazdan itibaren toplu ulaşım ücretlerinin sonlandırılacağı duyuruldu.Euronews’in aktardığına göre belediye yönetimi, Covid-19 salgınının toplu taşımanın çalışanlar için ne kadar …

Washington’da ücretsiz toplu taşıma dönemi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington DC’de gelecek yazdan itibaren toplu ulaşım ücretlerinin sonlandırılacağı duyuruldu.

Euronews’in aktardığına göre belediye yönetimi, Covid-19 salgınının toplu taşımanın çalışanlar için ne kadar büyük öneme sahip olduğunu gösterdiğini ve düşük ücretlerin bile çalışanların sırtında önemli bir külfet oluşturabileceğini kanıtladığını işaret ederek bu yönde bir adım atılmasına karar verildiğini belirtti.

Uzmanlar ise yolcu sayısını artması, düşük gelirlilerin maliyet yüklerinin azalması, toplu taşıma hız ve kalitesinin artması ve yollardaki araç sayısının düşmesi gibi sonuçlara ulaşılması durumunda başkentin bedava toplu taşıma sisteminin pandemi sonrası bir geleceği yeniden şekillendirilebileceğini işaret ediyor. Fakat aynı zamanda bunların denenmeden bilinemeyeceğinin de altı özellikle çiziliyor.

REKLAM ALANI

Belediye meclisi şehir merkezindeki 12 ana güzergahta otobüs hizmetini 24 saate çıkarmayı da kabul etti

Fakat Kansas City gibi başkentin önündeki birçok örnek umut veriyor. Zira Mart 2020’de otobüslerinde sıfır ücret uygulamaya başlayan ve planlanmış bir bitiş tarihi bulunmayan Kansas City’de yetkililer, programın yolcu sayısını artırmaya yardımcı olduğunu ve 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında arttığını söyledi. Washington’da da aynı başarının yakalanması hedefleniyor.

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek karar çerçevesinde tüm toplu taşıma araçlarına biniş sırasında alınan 2 dolarlık ücret ödenmeyecek. Geçen hafta planı oybirliği ile kabul eden belediye meclisi şehir merkezindeki 12 ana güzergahta otobüs hizmetini 24 saate çıkarmayı da kabul etti.

YÜZDE 68’İNİN HANE GELİRİ 50 BİN DOLARIN ALTINDA

Bu da metro ve toplu ulaşımın gece saatlerinde sona ermesinin ardından yolculuk yapmak zorunda olan çalışanların sadece daha pahalı araç paylaşım hizmetlerine yönelmelerini kısıtlamış olacak.

Yolculukları daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek için de yollarda otobüslere özel kulvar ayrılması, duraklar ve iyileştirmeler için 10 milyon dolarlık yeni bir fon da meclisin onayından geçirildi.

Başkentte belediyenin yaptığı bütçe analizine göre toplu ulaşımı kullananların yaklaşık yüzde 68’inin hane geliri 50 bin doların altında bulunuyor ve bu kişilerin çok büyük bir çoğunluğunu siyah ve Latin kökenli Amerikalılar oluşturuyor.

“ÜCRETSİZ TOPLU ULAŞIMI SEKTÖR İÇİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BÜYÜK BİR EKONOMİK DESTEK”

ABD genelinde, toplu ulaşımı kullanan yolcu sayısı salgın öncesi seviyelerin yaklaşık yüzde 79’una geri dönmüş durumda.

Ücretsiz toplu ulaşımın sektör için ihtiyaç duyduğu büyük bir ekonomik destek olduğunu söyleyen Washington Restoran Birliği direktörlerinden Ché Ruddell-Tabisola, Washington’un gece geç saatlerde barmenlerin ve uygun fiyatlı bir eve dönüş yoluna ihtiyaç duyan restoran çalışanlarının “refahına olan bağlılığını” gösterdiğini dile getirdi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ