Harabe gecekonduyu ‘atölyeye’ çevirdi

Antalya’da, harabe gecekonduyu atölyeye çeviren ileri geri dönüşüm (driftwood) sanatçısı Adnan Ceylan, doğadan kopup, nehir yolları ile sürüklenen odun ve ağaç parçalarından hazırladığı özel koleksiyonu tamamladı. 4 metre boyunda at heykelinden 5 santimetrelik fare heykeline, farklı büyüklükte parçaların yer aldığı koleksiyon, sergilenecek.

Harabe gecekonduyu ‘atölyeye’ çevirdi

Kendisini ‘ileri geri dönüşüm sanatçısı’ olarak adlandıran Adnan Ceylan, doğadan kopup, nehir yolları ile sürüklenerek, bir araya toplanan odun ve ağaç parçalarından heykel ile ev aksesuarları yapıyor.

Muratpaşa ilçesi Sinan Mahallesi’nde harabe gecekonduyu atölyeye çeviren Ceylan, burada hazırladığı 20 heykeli özel sergi ile sanatseverlere sunacak.

095853928 ahsap heykellerin en buyugu 4 metre en kucugu 5 santim 1

REKLAM ALANI

Heykel yapımının büyüklüğüne göre 2,5- 3 ay sürdüğünü anlatan Adnan Ceylan, “Antalya, Türk turizminin başkenti. Burada öyle bir sergi hazırlamak istiyorum ki turistler bu heykelleri gördüğünde ‘Evet, bu şehirde sanatın ruhu’ var desin. Koleksiyonda 4 metre boyunda at heykeli de 5 santimetrelik fare heykeli de bulunuyor. Tüm heykeller, tamamen geri dönüşümle elde edilen ham maddeden, sedir ormanlarından adım adım yürüyerek toplanan ağaç parçalarından yapıldı” dedi.

Archive20221219�95855260 ahsap heykellerin en buyugu 4 metre en kucugu 5 santim 2

At, boğa, kartal, balık, köpek, geyik ve fare gibi hayvanların odundan heykellerini yaparak farklı koleksiyon oluşturduğunu aktaran Ceylan, “Modern malzeme ile seri üretilen pahalı eşyalar yerine doğal ve basit malzemelerden yapılmış objelerle insanın temel ihtiyaçlarının karşılanabileceğini göstermek istiyorum. Suda sürüklenmiş ağaç dalları gibi basit malzemeleri kullanıp, çok değerli objeler yapılabileceğini göstermenin mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

Archive20221219�95856257 ahsap heykellerin en buyugu 4 metre en kucugu 5 santim 3

ALİ KOÇ’UN OFİSİ İÇİN AT HEYKELİ YAPTI

Dünyada driftwood sanatıyla ilgilenen sayılı kişilerden olduğunu belirten Adnan Ceylan, Rahmi Koç’un evi için kartal, Ali Koç’un ofisi içinse at heykeli yaptığını belirtti.

Ceylan, “Son yaptığım 2 at heykeli sergilendikten sonra Orta Doğu’nun önemli bir ülkesini yöneten liderin sarayının önünde sergilenecek. Bunlar bir sanatçı olarak benim madalyalarım. Oraları binlerce insan ziyaret ediyor; geri dönüşüm heykellerimi görüyor, inceliyor. Bu da beni çok mutlu ediyor” dedi.

Archive20221219�95858513 ahsap heykellerin en buyugu 4 metre en kucugu 5 santim 5

Uygun parça bulabilmek için sedir ormanlarında arama yaptığını da anlatan Ceylan, bir boğanın tasarımı için 2 bin 500 metrede yıkılmış ağaçların parçalarını topladığını söyledi.

Ceylan, “İşin özünde insan eli değmemiş, doğanın ruhunu taşıyan odun parçaları var. Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldığım özel izinle sadece ölmüş veya uzun süre önce yıkılmış ağaçların parçalarını topluyorum ve heykelimi yapıyorum” diye konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ