Okyanuslar 2022’de rekor seviyede ısındı

2022’de dünya genelinde okyanus sıcaklıkları en yüksek seviyeye çıktı. Prof. John Abraham: Küresel ısınmanın yüzde 90’dan fazlası okyanuslara gidiyor. Bu nedenle daha aşırı hava koşulları yaşıyoruz.

Okyanuslar 2022’de rekor seviyede ısındı

ABD’de iklim değişikliğiyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre geçen yıl okyanus sıcaklıkları en yüksek seviyeye ulaştı.

AA’nın Guardian’dan aktardığı habere göre, çok sayıda bilim insanından oluşan ekibin yaptığı araştırmada, insan kaynaklı emisyonlardan kaynaklanan ısıyı emen okyanusların 2022’de en yüksek sıcaklığa ulaştığı ve iklim sisteminde derin değişimlere yol açtığı vurgulandı.

REKLAM ALANI

ABD’de St. Thomas Üniversitesi’nden Prof. John Abraham, küresel ısınmanın yüzde 90’dan fazlasının okyanuslara gittiğini belirterek, “Okyanusların ısınması sebebiyle daha aşırı hava koşulları yaşıyoruz. Bunun tüm dünyada korkunç etkileri var.” dedi.

1958’den itibaren tutulan kayıtlar, 1990’dan itibaren ısınmanın hızlanmasıyla birlikte okyanus sıcaklığında önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Araştırmada orta enlem Pasifik ve Atlantik okyanuslarındaki yoğun ısınmayla birlikte Kuzey Yarımküre’de rekor kıran sıcak hava dalgaları ve kuraklık olaylarının arttığı aktarıldı.

Dünya Meteoroloji Örgütü ekimde tüm ana sera gazlarının atmosferik konsantrasyon oranının rekor seviyelere ulaştığını duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ