Cinsel organı görünen heykeli kutuyla kapattılar

Sosyal medyada Karahantepe’de bulunan heykelin penisi nedeniyle kapatıldığı iddia edildi. Alanda görevli arkeologlar ise heykelin kötü hava koşullarından korunması için bu yöntemin tercih edildiğini söyledi.

Cinsel organı görünen heykeli kutuyla kapattılar

cinsel organi gorunen heykeli kutuyla kapattilar UGMG8rYN

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve Karahantepe’de yürütülen kazı çalışmalarında insan ve hayvan heykelleri bulunduğu geçen eylül ayında duyurulmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre tarih öncesine ışık tutan, dünya ölçeğinde çok önemli keşiflerin yapıldığı Taş Tepeler projesi kapsamında 2023 yılında 9 arkeolojik alanda sürdürülen çalışmalarda son olarak insan ve hayvan heykellerine ulaşılmıştı.

REKLAM ALANI

Karahantepe’deki kazı çalışmalarında gerçekçi yüz ifadesi ile ön plana çıkan 2,3 metre yüksekliğindeki heykel zemine sabitlenmiş olarak bulunmuştu. Ölü bir insanı çağrıştıran kaburga, omurga ve omuz kemiklerinin öne çıktığı oturur vaziyetteki heykelin bulunduğu alanda duvara yerleştirilmiş 1 akbaba heykeli ile zemine bırakılmış taş tabaklara da ulaşılmıştı.

sozcu

Kazı çalışmalarının sona ermesinin ardından 2,3 metre yüksekliğindeki insan heykelinin dikdörtgen bir kutu ile kapatılması sosyal medyada tartışmaya neden oldu.

heykel1.1 24042746

Birçok kullanıcı, heykelin cinsel organının gözükmemesi için kutu ile kaplandığını iddia etti.

resimid 240427501 24042750

Kazı alanında görevli arkeologlar ise heykelin kötü hava koşullarından korunması için bu yöntemin tercih edildiğini söyledi.

resimid 240427471 24042747

(DHA)


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ