Dans Eden Musa heykeli 22 asır sonra gün yüzüne çıktı

Dans Eden Musa heykeli 22 asır sonra Muğla’nın Stratonikeia Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarıldı. Heykel, yapılacak çalışmaların ardından Muğla Müzesi’nde sergilenecek.

Dans Eden Musa heykeli 22 asır sonra gün yüzüne çıktı

dans eden musa heykeli 22 asir sonra gun yuzune cikti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, antik kentte gerçekleştirilen çalışmalarda bulunan heykel, Roma Dönemi’nde kopyaları yapılan bir eserin Helenistik Dönem’e ait tek orijinali olma özelliğini taşıyor.

Milattan önce 2’nci yüzyılın meşhur heykeltıraşlarından Philiskos’un yaptığı bilinen ve Zeus ile Mnemosyne’nin kızları olan ilham perilerinden ‘Dans Eden Musa’nın Anadolu ve Yunanistan gibi dünyanın farklı bölgelerinde sadece Roma Dönemi kopyaları biliniyor.

heykel1124264443jpg

Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan heykel ise Philiskos’un Helenistik Dönem’e ait tek orijinal çalışması olarak Roma Dönemi kopyasından ayrılıyor.

Eserin Helenistik Dönem’in ünlü heykeltıraşı Philiskos’un Stratonikeia’da çalışmış olduğunu göstermiş olması da arkeologlar için ayrıca önem taşıyor.

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı’nın havuzlu soğukluk bölümünde (Frigidarium) yapılan çalışmalarda kaidesiyle birlikte ortaya çıkarılan heykelin başı ve kolları ise buluntular arasında yer almıyor.

Daha önce Rodos’da olduğu gibi Perge Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı’nda da bu heykelin kopyası bulunmuştu.

Heykel, yapılacak çalışmaların ardından Muğla Müzesi’nde sergilenecek.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ