Perre Antik Kenti’ndeki kazıda yeni bulgulara ulaşıldı

Adıyaman’daki Perre Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmasında ortaya çıkarılan yeni bulgular tarihe ışık tutuyor.

Perre Antik Kenti’ndeki kazıda yeni bulgulara ulaşıldı

perre antik kentindeki kazida yeni bulgulara ulasildi mCXywSnd

Roma döneminin izlerini taşıyan Perre Antik Kenti’nde 2001 yılında başlayan ve aralıklarla süren kazı çalışmalarında Roma çeşmesi, büyük blokal taşlar, su kanalları ve çeşitli mimari yapılar ortaya çıkarıldı.

perre5124294483jpg 2bddTfZhikK3ojzOSgpChg

Antik kentte bu yıl 76 işçiyle başlayan kazı çalışmasında oda mezarlar ve mezarların içerisinde ise bronz aynalar, yumruk şeklinde kabartma, kolye, kukla ayağı, kandil ile çeşitli sikkeler bulundu.

perre3124294488jpg iPKkdfTGf0y emWXBvXaag

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “3 oda mezar, 15 kiremitten yapılma mezar, bu mezarların içerisinde ise bronz aynalar, yumruk şeklinde kabartma, kolye, kukla ayağı, kandil ile çeşitli sikkeler bulduk. Ayrıca çok nitelikli mezarlar da tespit ettik. Bu mezarlarda boğa başı, boğa boynuzu bazı yerlerde kadın tasviri ve ağaç dalı benzemesi tespit ettik” ifadesini kullandı.

perre1124294490jpg rhJXdr3fnE26cfuwSIumZA

Alkan, ziyaretçilerin antik kentteki kazı çalışmalarını alanda izleyebildiklerini bildirerek, “Bu yıl ziyaretçiler temizlediğimiz alanlara yoğun ilgi gösteriyor. Ziyaretçiler kazı çalışmalarını canlı olarak izleyebiliyor. Çeşitli okullarla görüşmelerimiz de öğrencileri buraya getirerek onlara kazı çalışmaları yaptırarak arkeolojiyi sevdirerek tarih bilinci oluşuyor” diye konuştu.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ