Bilimsel araştırma: Mutlu bir yaşamın sırrı uyumaktan geçiyor

Çok geç saatlere kadar uyanık kalmak, ertesi gün daha hevessiz ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Bilimsel bir inceleme, kaç saat olursa olsun normalden daha az uyumanın insanların kendilerini daha az olumlu ve mutlu hissetmesine neden olduğunu ortaya çıkardı.

Bilimsel araştırma: Mutlu bir yaşamın sırrı uyumaktan geçiyor

bilimsel arastirma mutlu bir yasamin sirri uyumaktan geciyor 5aO4uIO7

Araştırmacılar, 50 yılı aşkın bir süreyi kapsayan ve yedi ile 79 yaşları arasındaki 5.000’den fazla kişinin uyku yoksunluğuyla dahil olduğu 154 çalışmayı inceledi.

İnsanların normalden daha az uyumasının coşku ve mutluluk gibi olumlu duyguları önemli ölçüde azalttığı görüldü.

İnsanların olumlu duyguları, normalden dört saat daha az uyuduklarında en büyük darbeyi alıyor gibi görünüyor, ancak uykudaki herhangi bir azalmanın da kendilerini daha az olumlu hissettirdiği görülüyor.

Uykuyu kaçırmak aynı zamanda daha yüksek kaygı ve depresyon riskiyle de bağlantılı çıktı.

DEPRESYON RİSKİ

İngiltere’deki Doğu Anglia Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Dr. Jo Bower, “Bu sonuçlar önemli çünkü daha mutsuz hisseden insanlar arkadaşlarıyla görüşmek, heyecan verici etkinliklere gitmek veya en sevdikleri televizyon programını izlemek gibi şeylerden daha az keyif alıyor ve bu da onları daha mutlu ediyor.”

“Genellikle sosyalleşme konusunda daha az motive oluyorlar, dolayısıyla izolasyon ve yalnızlık riski de daha fazla gelişiyor.” dedi.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ