Kırışıklıklarla ilgili dikkat çekici araştırma

Yapılan bir araştırma, yaş almanın bir getirisi olan kırışıklıkların düşünüldüğü gibi bilgelik işaretleri olmadığını ortaya koydu.

Kırışıklıklarla ilgili dikkat çekici araştırma

kirisikliklarla ilgili dikkat cekici arastirma

Almanya’daki Berlin Humboldt Üniversitesi, kırışıkları olan kişilerin daha az hoş bulunduğunu ve güvenilmez olarak değerlendirildiğini buldu.

Araştırma için yüzlerinde çizgi olan ve olmayan avatarların derecelendirmeleri istenen 353 katılımcıyla çalışıldı.

REKLAM ALANI

Katılımcılar, her bir kişinin ne kadar çekici, sıcak, hoş, güvenilir, ahlaklı ve dengeli göründüğünü değerlendirdi. Ayrıca her yüzün mutluluk, öfke, üzüntü, korku, tiksinti ve şaşkınlık ifade etme derecesini derecelendirmeleri de istendi.

Acta Psychologica dergisinde yayınlanan analiz, kırışık yüzlerin daha az çekici, hoş ve güvenilir olarak değerlendirildiğini ortaya çıkardı.

Etkiler kadın yüzlerinde daha belirgindi ve sonuçlar, katılımcıların yaş aralığı olan 18 ila 68 arasında aynı kaldı.

Araştırmacılar, “Bu bulgular, yaşlı insanların genellikle yüzlerindeki kırışıklıklar ve bunlarla ilişkili çekicilik ve duygusallık yargıları dışında başka hiçbir nedenden dolayı daha az hoş olarak algılandıklarını gösteriyor. İlk izlenimleri düzeltmenin zor olduğu göz önüne alındığında, bunun kalıcı etkileri olabilir.”

“Kırışıklıkların olumsuz etkileri, güzellik endüstrisinin pürüzsüz alınlara ve sıkı çene hatlarına yönelik kolektif talebi karşılama misyonunun lehine konuşabilir.” dedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ