Bodrum Ali Hoca Burnu’ndaki otel ve rezidans inşaatı doğal yaşama zarar veriyor

Türkiye Deniz Canlıları ve Deniz Yaşam Alanı Danışmanı ve bilim insanı Mert Gökalp, Bodrum’un Ali Hoca Burnu’ndaki rezidans ve otel  inşaatın doğal yaşama zarar verdiğini belirterek sorumlulara seslendi

Bodrum Ali Hoca Burnu’ndaki otel ve rezidans inşaatı doğal yaşama zarar veriyor

Kenan GÜRBÜZ

Türkiye Deniz Canlıları ve Deniz Yaşam Alanı Danışmanı, bilim insanı Mert Gökalp, geçtiğimiz günlerde çektiği dron görüntüleri ve fotoğraflar eşliğinde sosyal medyada yayınladığı paylaşımda, Bodrum’un Turgutreis Mahallesi Ali Hoca Burnu’ndaki söz konusu inşaatın verebileceği zararları paylaştı.

bodrum1

DENİZDE KAÇAK İSKELE

Gökalp, sosyal medya hesabından video ve fotoğraflarla birlikte yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

bodrum13

“Turgutreis Ali Hoca Burnu rezidans ve otel inşaatı. Bu inşaat 2 sene önce satılan arsa ile başlamıştı. İnşaatın arka kısımda kalan, kıyıya 100m mesafe yapı yasağı kanunu ile buralarda evini yapmayan evleri büyük mağdur etmiştir.

Turgutreis Ali Hoca Burnu’ndaki inşaatın karada gerçekleştirdiği hoyrat ve alanın tamamını kullanarak gerçekleştirdiği inşaattan ve denizdeki kaçak iskeleden bahsetmiştik. Aca Ortaklığı”na ait inşaat çok seri bir şekilde deniz çayırları üzerine iskele çakmaktadır.”

bodrum milli emlak 1 copy

bodrum milli emlak 2 copy

YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Mert Gökalp, herkesin gözü önündeki bu operasyonda 2 adet platform, bir adet vinç teknesinin çalıştığına işaret ederek şunları söyledi:

bodrum15

“Deniz çayırlarının direk üzerine çakılan iskele demirleri ortadadır. Bu alan dokunulmamış önemli bir deniz çayırı habitatını kapsayan kıyı şeridiyle bölge için önemli bir ekolojik alandır. Deniz çayırları ve deniz çayırı ekosistemleri kanunlarla ve yasalarla Akdeniz genelinde ve ülkemizde koruma altındadır. Bu tarz eylemler suçtur ve cezai işlemlere tabidir. Yetkililerin gereğini yapmasını talep ediyoruz…”

patronlardunyasi.com


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ