“Denizlerin mücadelesi bugünde ilham kaynağı olmaya devam ediyor”

Yüksel Okyay “Deniz Gezmiş’ten sonra darağacına çıkarılan Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın “Kahrolsun faşizm” haykırışı, bugün hâlâ grevlerde, meydanlarda, kampüslerde mücadeleye güç veriyor. Deniz’lerin emperyalizme karşı mücadelesi, bu açıdan da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.” Dedi.Muğla’nın bodrum ilçesinde Tarihsel Sol Gençlik Hareketleri tarafından akşam saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen eylem ve basın açıklamasında 6 Mayıs […]

“Denizlerin mücadelesi bugünde ilham kaynağı olmaya devam ediyor”

Yüksel Okyay “Deniz Gezmiş’ten sonra darağacına çıkarılan Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın “Kahrolsun faşizm” haykırışı, bugün hâlâ grevlerde, meydanlarda, kampüslerde mücadeleye güç veriyor. Deniz’lerin emperyalizme karşı mücadelesi, bu açıdan da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.” Dedi.Muğla’nın bodrum ilçesinde Tarihsel Sol Gençlik Hareketleri tarafından akşam saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen eylem ve basın açıklamasında 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın anıldı. ÜÇ fidan ile birlikte Deniz Gezmiş’in Avukatı Halit Çelenk’te anıldı.

CHP, Türkiye İşçi Partisi, Sol Parti ve Emek Partisi ile siyasi parti ve STK’Lardan yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylem ve basın açıklamasında sık sık Devrim Şehitleri Ölümsüzdür, Faşizme Karşı Omuz Omuza sloganları atıldı.

Ortak basın açıklamasını Emek Partisi ilçe yöneticisi Yüksel Okyay okudu.

REKLAM ALANI

ONLARIN SÖZLERİ BUGÜNDE MEYDANLARDA GREVLERDE GÜÇ VERİYOR

Okyay açıklamasında “Deniz, Yusuf ve Hüseyin, yoğunlaşan baskı ve terör eşliğinde 12 Mart faşist cuntası tarafından 6 Mayıs 1972’de idam edildiler.

Onlar baskının, sömürünün olmadığı sınıfsız bir toplumun kurulması amacıyla, emperyalizme ve işbirlikçi egemen sınıfların köhne düzenine ve yöneticilerine karşı taviz vermeden mücadele ettiler. Bu mücadelenin tam zaferi, bugün de işçi sınıfının ve ezilen halkların, baskının ve sömürünün tüm biçimleriyle yok edildiği sınıfsız toplum davasının hedefi olmaya devam ediyor.Deniz Gezmiş’ten sonra darağacına çıkarılan Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın

“Kahrolsun faşizm” haykırışı, bugün hâlâ grevlerde, meydanlarda, kampüslerde mücadeleye güç veriyor” ifadelerini kullandı.

GELECEĞE İLİŞKİN GÜVENSİZLİK BÜYÜYOR

Okyay açıklamasının devamında ise “Türkiye’de bugün de 60’lı ve 70’li yıllarda olduğu gibi, emperyalist ve işbirlikçi tekellerin kârları artarken, halkın yaşam ve çalışma koşulları giderek kötüleşiyor. İşçiler, emekçiler, gençler arasında geleceğe ilişkin güvensizlik büyüyor. Farklı uluslar ve milliyetler, dinler ve mezhepler arasında hak eşitsizliği, ezen ve ezilen ilişkisi sürüyor. Ülkenin, sömürge madenciliği örneğinde de görüldüğü gibi emperyalist ve işbirlikçi tekellere sınırsızca peşkeş çekildiği bir süreçten geçiliyor. İliç’te işçilere mezar olan sömürge madenciliği ülkeyi bir ahtapotun kolları gibi sarmış durumda. Deniz’lerin emperyalizme karşı mücadelesi, bu açıdan da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

** Tek adam yönetiminin yoğunlaştıracağı sömürü ve saldırı politikalarına, bunlara eşlik edecek olan sınır ötesi operasyonlara dur diyelim!

** İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamları ve soykırım politikası karşısında sessiz kalmayalım!

** Başta Gazze olmak üzere Filistin halkıyla dayanışmayı büyütelim!

** Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümünü savunalım!, Sözleri ile açıklamasını sona erdirdi.

Etkinlikte şiirler okundu Bülent Çatalkaya’nın bağlaması eşliğinde Şarkışla, Denizlerin Dalgasıyım türküleri okundu. Bodrum ODTÜ mezunları adına Barkın Kurt, Baro başkanı Onursal Özbek, CHP ilçe başkanı Tuna Işın konuşma yaptı.

Kaynak: Anter Haber


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ