Araştırma: Eşcinsel kadınlar, heteroseksüellere göre daha çok tatmin yaşıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, eşcinsel kadınların, heteroseksüel kadınlara göre daha sık cinsel tatmine ulaştığı ve bunun neden olduğu tespit edildi.

Araştırma: Eşcinsel kadınlar, heteroseksüellere göre daha çok tatmin yaşıyor

Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınlanan çalışma için bilim insanları, “Sonuçlar, erkeklerin seks konusunda kötü olduğu anlamına gelmiyor” yorumunu yaptı.

Önceki araştırmalar, erkeklerin %95’inin seks sırasında doruğa ulaştığını, kadınların ise sadece %65’inin doruğa ulaştığını ortaya çıkarmıştı. Ancak ABD’deki Rutgers Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, kadınlarla ilişki yaşayan kadınların yüzde 86’sı, partnerleri kadın olduğunda düzenli orgazm yaşadıklarını bildirdi.

Araştırmacılar, erkekler, kadınlar ve lezbiyenler arasındaki “cinsel senaryolarda” veya “cinsel bir karşılaşmanın genel olarak nasıl ilerleyeceğine dair önceden var olan beklentilerde”, heteroseksüel çiftlerin orgazm farkını açıklamaya yardımcı olabilecek bir eşitsizlik buldu.

REKLAM ALANI

Çalışmada yer alan Grace Wetzel, “Kültürel bir olgu olarak orgazm boşluğu son yıllarda gündemde olan bir konu haline geldi. Erkeklerle seks yapan kadınların, kadınlarla seks yapan kadınlara göre neden daha az orgazm yaşama eğiliminde olduklarını araştırmak istedik. Bu araştırma, kadınların erkeklerle seks yaparken neden daha kötü cinsel sonuçlarla karşı karşıya kaldıklarını anlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

İKİ GRUP ARASINDAKİ FARKIN SEBEBİ ORTAYA ÇIKTI

Wetzel’in ekibi, geçtiğimiz yıl içinde 18 yaş ve üzeri ve cinsel açıdan aktif olan %59,5’i heteroseksüel ve %40,5’i lezbiyen olan 449 kadın katılımcıyla çalıştı.

Elde ettikleri sonuçlara göre, cinsel yönelimleri ne olursa olsun, kadınlar partnerleriyle orgazma ulaşma becerisine değer veriyor ve seks sırasında da benzer deneyimler yaşamak istiyorlar.

Bulgular, lezbiyenlerin partnerlerinden bunu bekledikleri için orgazm konusunda daha aktif oldukları fikrini desteklerken, heteroseksüel kadınların yaşadıkları sebebiyle cesaretlerinin kırılma ihtimalinin daha yüksek olduğu fikrini destekliyor.

Wetzel, “Kadınlar diğer kadınlarla seks yaparken erkeklerle seks yaptıklarından daha fazla klitoral uyarım yaşıyor ve bekliyorlar; bu da bu iki kadın grubu arasındaki orgazm farkını açıklamaya yardımcı oluyor.” diye ekledi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ