Kıyı işgali eyleminde sahilde yürüyecek yer bulamadılar

Muğla’nın Bodrum ilçesi şehir merkezinde restoran, otel ve kafeteryalar tarafından işgal edilen Kumbahçe Halk Plajı’nda eylem yapıldı. Eylemcilerden slogan atılıp yürüyüş yapılmamasını isteyen polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Eylemciler halk plajında işgaller nedeniyle masa ve şezlonglar arasında yürüyüş yapacak yer bulamadı.

Kıyı işgali eyleminde sahilde yürüyecek yer bulamadılar

Halk plajında restoran ve otellerin en yoğun olarak denizin içine kadar işgal edildiği Gümüşlük sahilinde eylemciler sahilde işgal edilen şezlong, masa, sandalye ve restoranların için eylem yaptı işgallerin acilen kaldırılmasını istedi.

kuumbahce 21jpg wBbfmTvrn02 n8Sf17YWgQ

Özgür Kıyılar Bodrum Platformu’nun düzenlediği eyleme, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Bodrum meclisi, Gümüşlük forumu, 2017 Yurttaş İnisiyatifi, Mis Gibi Bir Bodrum üyelerinin de destek verdi. Eylemciler ellerinde “Denize erişim herkesin hakkıdır”, “Bizlerin ellerindedir gelecek güneşli günler”, “Denizler nehirler sermaye değildir”, “Gümüşlük’e dokunma”, “Kıyılar kimsenin malı değildir”, “Bodrum’u nefessiz bırakmayın”, “Elini çek kıyı herkesin hakkıdır” ve “Kıyılar kimsenin malı değildir” yazılı dövizler dövizleri taşıdı.

REKLAM ALANI

kuumbahce 8jpg hStOyVmGOE6MlBD M2TjZw

POLİSLE EYLEMCİLER ARASINDA KISA SÜREN GERGİNLİK YAŞANDI

Bodrum’un şehir merkezindeki Kumbahçe Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak eylemi yapıldı.
Öğle saatlerinde restoran ve otellerin işgali altında olan plajda toplanan yaklaşık 500 kişi sloganlar attı. Basın açıklamasından önce sahilde yürüyüş yapmak isteyen yaklaşık 300 kişilik gruba polis, ”İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirim” yapılmadığı gerekçesiyle slogan atıp yürüyüş yapılamayacağını belirtince eylemci grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

kuumbahce 6jpg Efr3xZMOIUyxPIdQ5 FylQ

“BU TALANI DURDURUN, KIYILAR HALKINDIR”

Özgür Kıyılar Bodrum Platforum adına 6 sözcünün okuduğu basın açıklamasında “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin sahilleri yandaş sermaye gruplarına peşkeş çekiliyor. Vakıflar, şirketler, oteller işgal ettikleri kıyılarımızı rant alanına çeviriyorlar. Anayasanın 3621 sayılı kanun 5. maddesi ‘Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır’ diyor. Bizler; Belediyelerden ve Turizm bakanlığından Halk plajları açmasını değil, Anayasal hakkımız olan tüm kıyılara eşit ve özgürce ulaşma hakkınızın önündeki engelleri kaldırmalarını istiyoruz. Artık yeter Anayasa ne diyorsa onu uygulayın. Anayasanın tarif ettiği kıyı kanunu uygulanıp, işgaller son buluncaya kadar kıyılarda olmaya, tüm canlıların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz” denildi.

kuumbahce 19jpg

EYLEMCİLER YÜRÜYÜŞ İÇİN SAHİL İŞGALLERİNDEN YER BULAMADI

Basın açıklamasının ardından slogan atarak sahilde yürümek isteyen eylemciler denizin içine kadara masa, sandalye, şezlong ve şemsiye işgalleri nedeniyle yürüyüşü güçlükle gerçekleştirdi. Yerli ve yabancı turistler eylemcilere alkışlarla destek verdi.

kuumbahce 17jpg FHt2H 4ZMUO3sKDA3zRDiA

Bodrum’da yaşayan tiyatro yöneticisi Rezzan Şebin “Gördüğünüz gibi bırakın halkın denize girecek yer kalmasını sahilde adım atacak yer kalmamış. Rant uğruna halkın sahilini böyle yağmalıyorlar. Halkın Bodrum içinde ve işgal edilen koylarda denize girecek yeri kalmadı. Kanuna göre bu kıyılar sahiller halkın, peki şu anda bu böyle mi” diye konuştu.

kuumbahce 12jpg

Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sırasında sahildeki bazı işletmelerin masa ve sandalyelerini topladıkları görüldü. Bodrumlular eylemi bir forum düzenleyerek ve işgalleri alkışlarla protesto ederek sona erdirdi. Eylemlerin önümüzdeki hafta Bodrum8un başka bir sahilinde devam edeceği belirtildi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ