Ahmet Aras, “Mumcular Barajı tükenme noktasına geldi, su alamıyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras, Bodrum Mumcular Barajı’nda suyun tükenme noktasında olduğunu ve buradan su alamadıklarını söyledi. Aras, Bodrum’a yetecek kadar suyu sağlamak için alternatif projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bodrum’u besleyen Mumcular barajında su seviyesinin yüzde 17’le düştüğü açıklandı.

Ahmet Aras, “Mumcular Barajı tükenme noktasına geldi, su alamıyoruz”

Ahmet Aras, “Mumcular Barajı tükenme noktasına geldi, su alamıyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras kuruma seviyesine yaklaşan Mumcular Barajı’nda, incelemelerde bulundu. Bu nedenle barajdan Bodrum’a su veremediklerini, alternatif su kaynakları üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Aras, “Mumcular Barajı’nın şuanda kapasitesi çok düşük. Nerdeyse ölü hacme ulaşmış durumda. Bodrum’un su ihtiyacı için buradan su temin edilemiyor. Sadece Geyik Barajından ve Sazköy, Çamköy su kaynaklarından Bodrum’un su ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Alternatif su kaynağı tespit etme çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle Ekinanbarı kaynağı ve denizden su arıtma projeleri üzerinde çalışıyoruz. Hem finans kaynaklarımızı hem de projelerimizi tamamladık ve çalışmalara başlayacağız. Ancak bu yaz Bodrum’un su ihtiyacının azami ölçüde karşılanması için gerekli su temin çalışmalarımız sürüyor” dedi.

YENİ KAYNAKLAR YARATIYORUZ

Bodrum’un su ihtiyacının karşılanması için yeni su kaynakları yaratmaya çalıştıklarını söyleyen Aras, “Yeni kuyular açtık ve bu kuyulardan ihtiyaç olduğu kadar Bodrum’a sevk etmeye gayret ediyoruz. Ayrıca mevcut içme suyu arıtma tesisimizin kapasitesini arttırıyoruz. Böylelikle Geyik Barajı’ndan daha yüksek miktarda su arıtacağız. Arızalanan borularla ilgili de tespit çalışmaları hem İstanbul Teknik Üniversitesi hem de bizim ekip arkadaşlarımız tarafından hazırlanan raporlarla ortaya konmakta. Özellikle hatların işletilmesinde patlamaya neden olan hususlar tespit edilerek bunların giderilmesine çalışılıyor. Artık sürekli patlayan hatların değiştirilmesi yaz sezonu geçince de hatların geçtiği yerlerin değişmesi ve yenilenmesi söz konusu” diye konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ