Kılıçdaroğlu’ndan ‘adaylık’ sorusuna yanıt: Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister

Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı programda “CHP’nin adayı siz misiniz?’ sorusuna, “Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister” cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘adaylık’ sorusuna yanıt: Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın Saadet Partisi ev sahipliğindeki toplantısını işaret ederek, “13 Şubat’ta adayımızı açıklayacağız” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında gazeteci İsmail Küçükkaya ve Bengü Şap’ın sorularını yanıtlıyor.

Kılıçdaroğlu, “CHP’nin adayı siz misiniz?’ sorusunu yanıtladı. CHP lideri, “Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN KENDİ İSTEDİĞİ ATMOSFERDE SEÇİMLERİN YAPILMASINI İSTİYOR’

Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa olarak erken seçim kararına tepkilerinin ne olacağını şöyle anlattı: “6 Nisan’a kadar olursa buna destek veririz diye düşündük. Parlamento 6 Nisan’da bir karar alır, biz de o karara saygı duyarız, eski seçim yasasına göre seçimler yapılır diye düşündük. Erdoğan, ‘Hayır ben daha sonra yapacağım’ derse altı lider de buna destek vermeyeceğini kamuoyuna açıkladı. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimlerin yapılmasını istiyor. Biz iktidar olunca yapacağımız dediğimiz şeyleri Erdoğan yapmaya başladı.

‘SEÇİMİ KAZANMA ŞANSI YOKTUR’

Ama halk bunun farkında. Erdoğan bunu kendi iradesiyle yapmadı. Bizim baskımız, söylemlerimiz, baskın çıkmamız üzerine, halk tarafından da baskı gelince bunları yaptı. Hazirana doğru atarsa, enflasyon her ay yükseliyor. Dolayısıyla yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını herkes görecek. Bu sürece ya da bu anlayışa kendini hapseden birisinin seçimi kazanma şansı yoktur.

Bizim açımızdan hangi tarihte yapıyorsa getirsin sandığı koysun dedik. Ama parlamentoda oy kullanmayacağız dedik. Tek yolu var. O da Meclis’i feshetmek.”

‘YSK ÜYELERİNİ KENDİSİ BELİRLEDİ’

Erdoğan’ın çok tartışılan üçüncü kez adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu, “Anayasa açık. Anayasa hukukçuları üçüncü kez aday olamaz diyor. Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurular olacaktır ama kabul edilmeyecektir. Çünkü YSK üyelerini kendisi belirledi aslında. Yargının yargı olmaktan çıktığını aklı başında olan herkes biliyor” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN SIFIRLAMAK KONUSUNDA BİR NUMARALI UZMANDIR’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2018 seçimleriyle birlikte yeni yönetim sistemine geçtik. Kronometre sıfırlandı. 2018’de seçilen Cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanıdır” sözlerine de yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Kronometreyi sıfırlamanın ne olduğunu Erdoğan çok iyi bilir. Sıfırlamak konusunda bir numaralı uzmandır” dedi.

‘DEVLETİN TEK KİŞİNİN ELİNE TESLİM EDİLMESİ BEKA SORUNUDUR’

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tek bir kişinin eline teslim edilmesi bir beka sorunudur. Hayatımızın her alanında sorun çıkmaya başladı. Dış ve iç politikada sorun var mı var. Parlamento’nun iradesi var mı var. Saray her şeye hakim mi hakim. Yargıtay, devletin kurumlarında çürüme var mı var. Çürüme o boyutlara ulaştı ki rüşvet alandan büyükelçi atanır hale geldik” diye konuştu.

13 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK

Kılıçdaroğlu programda Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat’ta açıklanacağını, seçim için yol haritasını sözkonusu cumhurbaşkanı adayının anlatacağını bildirdi. “CHP’nin cumhurbaşkanı adayı siz misiniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Her parti doğal olarak kendi liderini cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. CHP’liler de kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. Ama burada aslolan altı liderin oturup ortak karar vermesidir” cevabını verdi.

‘HAKSIZ YERE HAPİSTE OLDUĞUNU BİLİYORUM’

Kılıçdaroğlu programda, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın şiddet gören kadınlara yönelik neler yapacaklarına yönelik sorusuna cevap verirken, “Haksız yere hapiste olduğunu biliyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ