Kentsel Dönüşüm Yasası Teklifinde Rantsal Dönüşüm Endişesi

Kentsel Dönüşüm Yasası Teklifinde Rantsal Dönüşüm Endişesi AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye getirdiği kentsel dönüşüm yasa teklifinde, kamu ve vatandaşa ait kıymetli gayrimenkullerin rantsal dönüşüme açık olabileceği endişesi taşınıyor. Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iptal ettiği maddeler, değiştirilmiş isimlerle yeniden gündeme getiriliyor. Yasa teklifinin ilk gündeme geldiğinde rantsal dönüşümler konusunda eleştiriler yapılmıştı. Anayasa Mahkemesi, kamuya ait gayrimenkullerin Çevre […]

Kentsel Dönüşüm Yasası Teklifinde Rantsal Dönüşüm Endişesi

arazi

Kentsel Dönüşüm Yasası Teklifinde Rantsal Dönüşüm Endişesi

AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye getirdiği kentsel dönüşüm yasa teklifinde, kamu ve vatandaşa ait kıymetli gayrimenkullerin rantsal dönüşüme açık olabileceği endişesi taşınıyor. Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iptal ettiği maddeler, değiştirilmiş isimlerle yeniden gündeme getiriliyor.

  • Yasa teklifinin ilk gündeme geldiğinde rantsal dönüşümler konusunda eleştiriler yapılmıştı.
  • Anayasa Mahkemesi, kamuya ait gayrimenkullerin Çevre Bakanlığı’na devredilmesini Anayasa’ya aykırı bulmuştu.
  • İptal edilen maddeler, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ismiyle yeniden getiriliyor.
  • Başkanlık veya TOKİ’nin, değerli arsa ve arazileri şirketlere satma imkanı olabileceği belirtiliyor.
  • Ankara Şeker Fabrikası’nın Eryaman’daki 4 milyon metrekarelik arsası gibi değerli gayrimenkuller risk altında olabilir.

Uzmanlar, teklifin yasalaşması durumunda, kamuya ve vatandaşa ait değerli gayrimenkullerin rantsal dönüşüme açık hale gelebileceğini ve bu durumun yatırımlar üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı konusunda uyarıyor.

REKLAM ALANI

Bu yasa teklifinin olası sonuçları, kamu ve vatandaşa ait değerli gayrimenkuller üzerinde ciddi etkiler yaratabilecek. Bu durum, toplumsal ve ekonomik dengeleri etkileyebilecek bir konu olarak görülüyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ