TÜSİAD yönetiminden Cumhuriyet yayını: Yüzyıl önce nasıl yapmışsak, şimdi yine yapabiliriz

TÜSİAD’dan bugün yayımlanan mesajda da “Cumhuriyetimizin kurucu değerleri ve 100 yıllık kazanımları, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet yürüyüşüne hiç durmadan devam etmemiz için en büyük dayanağımızdır” denildi

TÜSİAD yönetiminden Cumhuriyet yayını: Yüzyıl önce nasıl yapmışsak, şimdi yine yapabiliriz

tusiad yonetiminden cumhuriyet yayini yuzyil once nasil yapmissak simdi yine yapabiliriz K9l9OisH

T24 Haber Merkezi
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel; TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanları ile Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı Başkanları ve üyelerin görüşlerinin yer aldığı bir sunum hazırladı. TÜSİAD, ikinci yüzyıl için bugün mesaj da yayımladı.
TÜSİAD’ın 5 Ekim’de Cumhuriyet’in 100. yılını kutlama etkinliği anısına hazırlanan yayında 24 yazı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına dair fotoğraflar yer aldı.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün hâlâ ilham verdiğini belirterek, “Cumhuriyet’in devrimci ruhuna bugün de sahip çıkmalıyız” dedi. Turan, “Yeni bir sıçrama yapmak için hiçbir kesimi dışarıda bırakmadan, hepimiz eşit yurttaşlık temelinde bir araya gelmeliyiz. Demokrasi, ifade özgürlüğü, laiklik ve hukukun üstünlüğü bize bu temeli sağlayacak. Toplum olarak farklılıklarımızı zenginliğe dönüştürerek dönüşüm doğrultusunda irademizi ortaya koyabilmeliyiz. Yüzyıl önce nasıl yapmışsak şimdi yine yapabiliriz. Cumhuriyet bize bu bilinci, bu güveni sağlıyor” ifadesini kullandı.

Rahmi Koç: İkinci asrın daha görkemli olacağına yürekten inanıyorum

TÜSİAD Onursal Başkanı ve Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da “Bu çok özel yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin dayandığı fikrî temellerin daha sık vurgulanması gerektiği kanaatindeyim” diyerek şunları kaydetti:

REKLAM ALANI

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlarken, uluslararası nizamın belirsizliklerle dolu olduğu yeni bir döneme giriyoruz. Basiretle yönetilmesi gereken bu sürecin memleketimiz için riskler kadar önemli fırsatlar da barındırdığı kanaatindeyim. Her hâlükârda, istikbalimizin teminatı, Cumhuriyetimizin temelini teşkil eden inkılaplara ve onu daha da ileriye taşıyacak çağdaş değerlere kayıtsız şartsız bağlılıktır. Yüz yıl önceki kurucu ruhu ve geleceğe ilişkin umutlarımızı daima canlı tutmak mecburiyetindeyiz. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci asrının daha görkemli olacağına yürekten inanıyorum; zira Büyük Atatürk’ün ‘bütün ümidim’ dediği Türk gençliğine güveniyorum. Bu vatan hepimizindir ve Cumhuriyetimizin değer ve erdemlerini, erozyona uğratmadan, güçlendirmek görevimizdir.”

Bülent Eczacıbaşı: Yaşamı, hep beraber kazanacağımız bir oyun gibi görmeliyiz

TÜSİAD Onursal Başkanı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da “Refah ve mutluluğumuzu artırmak için, yaşamı hep beraber kazanacağımız bir oyun gibi görmekten öte bir seçeneğimiz bulunmuyor. Hedeflediğimiz her alanda başarılı olacağız. Değer üreteceğiz. Hayatlarımıza yeni anlamlar katacağız. Bu vesileyle bugün ülkemizin ulaştığı noktayı mümkün kılan başta Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyet hayaline ortak olmuş tüm paydaşlarımızı bir kez daha saygı ve minnetle anarken, yaşasın Cumhuriyet diyoruz!” düşüncesini dile getirdi.

Cem Boyner: Burası, ‘coğrafya kaderdir’ demeyenlerin ülkesi

Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su, eski TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner “Burası, ‘coğrafya kaderdir’ demeyenlerin ülkesi” diyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bugünün Türkiye’sine baktığımızda; eğitimden, çevreye, ekonomiden toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar birçok alanda arzu ettiğimiz, bize yakışan seviyenin gerisinde olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. Eşiğinde durduğumuz bu yeni yüzyılda bize düşen sorumluluklar büyük ve bence işe gençlerimizin geleceğini garanti altına alarak başlamamız gerekiyor. Cumhuriyet’i emin adımlarla geleceğe taşıyacak gençlerimizden umudu, geleceğe güveni, bugünün mutluluğunu ödünç aldık. Eğitimde fırsat eşitliğini yakaladığımız, gençlerin iş gücüne hak ettikleri şartlarla katılabilmelerini sağladığımız, denizleri, gölleri, ormanları koruyabildiğimiz günleri hasretle bekliyorum. Ve bu hasreti ancak ve ancak çalışarak bitirebileceğimizi biliyorum.”

TÜSİAD’dan bugün yayımlanan mesajda da “Cumhuriyetimizin kurucu değerleri ve 100 yıllık kazanımları, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet yürüyüşüne hiç durmadan devam etmemiz için en büyük dayanağımızdır” denildi.

“Atatürk’ün en büyük eseri ve bizlere emaneti olan Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşı kutlu olsun!” başlıklı ikinci yüzyıl mesajında şunlar kaydedildi:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ulusumuzun eşsiz fedakarlıkları ile kurulan Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını heyecanla, coşkuyla ve gururla kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ile ortaya koyduğu vizyon kısa sürede laiklik, kadın hakları, bütün yurttaşların toplumsal, siyasal ve hukuksal eşitliği gibi devasa adımlara dönüşmüştür. Hukuk, eğitim, kamu sağlığı, bilim ve teknoloji, kültür ve sanat alanlarında yeniden doğuş ölçeğinde yaşanan canlanma dünya ölçeğinde hayranlık uyandırmıştır.

Atatürk’ün ortaya koyduğu devrimci vizyona ve ruha sahip çıkmak, yurttaşlar olarak toplumsal sorumluluğumuz ve Cumhuriyet’in fedakar kurucularına manevi borcumuzdur.

Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi geleceğe güçlendirerek taşımak, toplumsal refahımızı adil bir paylaşımla büyütmek ve sürdürülebilir kalkınmak ikinci yüzyılda başarmak durumunda olduğumuz hedeflerdir.

Cumhuriyetimiz, bize kazandırdığı değerleri ile ikinci yüzyılımızda da ışığımız ve pusulamız olacaktır.

Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü derin bir saygı ve minnetle anıyoruz.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşı kutlu olsun!”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ