Bilim dünyası iyi ve kötü karbonhidrat ayrımına çözüm buldu

Yapılan bir araştırma, tüketimi konusunda insanlarda kafa karışıklığı yaratan “iyi ve kötü karbonhidratlar” tartışmasına açıklık getirdi.

Bilim dünyası iyi ve kötü karbonhidrat ayrımına çözüm buldu

bilim dunyasi iyi ve kotu karbonhidrat ayrimina cozum buldu znD1n7my

Frontiers in Nutrition’da yayınlanan yeni bir araştırma, beslenmesine dikkat eden veya diyet yapmak zorunda olan kişilerin sıklıkla zorlandığı iyi ve kötü karbonhidratların hangilerinin seçilebileceğini ortaya koyuyor.

ABD’deki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde yürütülen araştırmanın başındaki isim Keith Ayoob, “Bu yiyeceklerin farklı besin grupları içinde sınıflandırılmasının bir nedeni var; en önemlisi ise çok farklı vitamin ve mineral içeriklerine sahip olma eğiliminde olmaları.” dedi.

REKLAM ALANI

Çalışma, patates gibi nişastalı sebzeleri sadece bir gün boyunca pirinç ve tam tahıllı ekmek gibi tahıl bazlı gıdalarla değiştirmenin, potasyumda %21, B6 vitamininde %17, C vitamininde %11 ve lif seviyesinde %10 düşüşe yol açtığını buldu.

shutterstock 2008015628

Elde edilen bulgularda, nişastalı sebzelerle karşılaştırıldığında tahılların potasyum ve C vitamini açısından daha düşük olma eğiliminde olduğunu, ancak daha yüksek miktarda tiamin, çinko ve E vitamini sağladığını belirtti.

Ayoob, “Birçok nişastalı sebze iyi bir potasyum kaynağıdır. Nişastalı sebzeler yerine tahıl tüketmek, önerilen ve gerçek potasyum alımları arasındaki farkı daha da genişletebilir.”

“Patatesin yerini tahıllar aldığında lif alımında da anlamlı bir azalma (-%10) meydana geldi. Bu bulgu, beslenme düzenine hem nişastalı sebzeleri hem de tahılları dahil edilmesi gerektiği ihtiyacını güçlendiriyor.” dedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ