Türkan Şoray: Sinemaya mecburiyetten başladım

Ünlü sanatçı Türkan Şoray, sinemaya sadece mecburiyetten başladığını söyledi. O dönem annesinin çalışmasının maddi olarak yeterli gelmediğini dile getiren Şoray,

Türkan Şoray: Sinemaya mecburiyetten başladım

turkan soray sinemaya mecburiyetten basladim

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin 10. durağı olan Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında sinemanın iki usta ismi Türkan Şoray ve Ediz Hun, İzmirlilerle buluştu.

İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda gerçekleştirilen söyleşide Şoray, yaptıkları film ve dizilerden bahsetti, sosyal medyada vakit geçirmek yerine doğada olmayı ve kitap okumayı sevdiğini söyledi.

REKLAM ALANI

aa 20231103 32634292 32634287 efes kultur yolu festivalinde sinemanin iki usta ismi turkan soray ve ediz hun bulustu

“ANNEM ÇALIŞIYORDU AMA YETMİYORDU”

Sinemaya başlama sürecini anlatan Şoray, şöyle konuştu:

“Ben sinemaya meşhur olayım, şatafatlı bir hayat yaşayım diye başlamadım. Tamamen mecburiyetten ekonomik nedenlerden dolayı başladım. Sinemayı bilmiyordum. Daha 14-15 yaşındaydım. Sinemaya 1 kez gitmiştik. Annem 2 çocuğuyla yalnız kalmıştı. Kardeşimle bana bakmak zorundaydı. Çalışıyordu ama yeterli olmuyordu. Teklif o zamanki durumumuzu düzeltecek bir teklifti. Annem ne olursa olsun yine bir düşündü. Öğretmen okuluna gidecektim ama çok ısrar ettiler filmde oynamamı. Annem epey düşündü. Annemin ağzından çıkacak bir kararla hayatım değişecekti. Sinemaya dünyası hevesiyle anne ne olur gideyim dedim ve sonunda ‘evet’ dedi.”

aa 20231103 32634292 32634291 efes kultur yolu festivalinde sinemanin iki usta ismi turkan soray ve ediz hun bulustu

“GÜZEL BİR PROJE OLURSA OYNARIZ”

Şoray, “Ediz Hun ile yeni bir film de oynamayı düşünür müsünüz” sorusuna da iyi bir projede oynayabileceklerini söyledi.

Ediz Hun da günlük hayatında yaptıklarını anlatarak, hayvanları çok sevdiğini söyledi.

Sinemaya 1963 yılında yarışmaya girip kazanarak girdiğini anlatan Hun, çok güzel projelerde bulunduğunu aktardı.

Türkan Şoray ile 22 filmde birlikte oynadığını ifade eden Hun, Şoray’ın bir star olduğunu vurgulayarak, yaptıkları her filmin tuttuğunu belirtti.

“Türkan Şoray ile yeni bir film yapmayı düşünür müsünüz?” soruna Hun, “Amerika’da Altın Göl diye bir film çekildi. Çok Oscar aldı. Öyle bir film olursa çekeriz tabi neden çekmeyelim. Siz bizi seviyorsunuz bağrınıza bastınız. Bizim velinimetimizsiniz. Size layık olabilecek roller oynamak isteriz. Böyle gelişi güzel rollerde çıkmak istemeyiz. Sizin de zevkle seyredebileceğiniz bir şey olursa, güzel bir proje olursa neden oynamayalım” diye konuştu.

Şoray ve Hun, geçmişten günümüze anılarını ve çektikleri filmlerdeki hatıralarını anlattı. (AA)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ