Evcil köpekler arasında salgın hastalık paniği

ABD’deki bazı şehirlerde evcil köpekler arasında salgın bir hastalık ortaya çıktı… Hastalanan bazı köpeklerin öldüğü açıklandı.

Evcil köpekler arasında salgın hastalık paniği

evcil kopekler arasinda salgin hastalik panigi 6bAZmLFe

ABD’de evcil hayvanlar arasında ölümcül bir salgın hastalık patlak verdi… Veterinerler ve uzmanlar, birçok farklı köpek cinsinin benzer belirtileri gösterdiğini açıkladı.

ABD medyasında “gizemli salgın hastalık” olarak lanse edilen hastalıkta köpekler arasında öksürmek, burun ve gözlerde akıntı görülüyor.

Colorado Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Hastanesi’nde görevli Amanda Cavanagh, “Kuru öksürük değil, ıslak öksürük daha yoğun hissediliyor. Bu hastalık bulaşıcı olabilir ve hatta ölümcül olma riski de var” dedi.

Oregon, Colorado ve New Hampshire eyaletlerinde bu hastalığın görüldüğü ve geçmek bilmeyen solunum yolu rahatsızlığının meydana geldiği belirtilirken antibiyotiklerin bu hastalığa karşı yetersiz olduğu açıklandı.

Veterinerler hastalığın ne olduğunu tam çözemezken bazı vakalarda köpeklerin yaşamını yitirdiğini de açıkladı. Veterinerler, köpeklerin kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmaması gerektiğini de söyledi.

İNSANA BULAŞMA RİSKİ AZ AMA…

Belirtiler arasında iştah kaybı da dikkat çekerken Ontario Veterinerlik Üniversitesi’nden Dr. Scott Weese, “Vakaların çoğunda hastalık hafif seyrediyor fakat zatürre benzeri komplikasyonlar oluşuyor” dedi.

Resmi verilere göre California, Colorado, Florida, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, Oregon, Rhode Island, Vermont ve Washington’da vakalar ortaya çıktı. Weese, bu hastalığın köpeklerden insanlara bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi. Weese, “İhtimal sıfırdır diyemeyiz fakat çok az” ifadesini kullandı.

Risk altındaki köpekler de açıklandı… Bilim insanları ve uzmanlar, yaşlı, çok genç, hamile ya da kronik rahatsızlığı olan köpeklerin risk altında olduğunu duyurdu. Özellikle yüzü basık olan “Fransız bulldogları” gibi köpek cinslerinin de büyük bir risk altında olduğu kaydedildi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ