Antakya Medeniyetler Korosu’na Aydın Doğan Ödülü

27. Aydın Doğan Ödülü, Hatay’ın ve Antakya’nın asırlar öncesine uzanan kültürel zenginliğini ve medeniyetler arasındaki hoşgörü yaklaşımını dünyaya tanıtıp, müziğin evrensel bir dil olduğunu hatırlatan Antakya Medeniyetler Korosu’na verildi.

Antakya Medeniyetler Korosu’na Aydın Doğan Ödülü

antakya medeniyetler korosuna aydin dogan odulu OaBJcmFO

Aydın Doğan Vakfı tarafından, 1996 yılından bu yana her yıl, kültür, sanat, edebiyat, bilim gibi farklı alanlarda, ulusal ve uluslararası platformlarda övgü kazanan kişi veya kurumları ödüllendirmek amacıyla verilen 27. Aydın Doğan Ödülü’nü kazanan Antakya Medeniyetler Korosu için 6 Aralık’ta bir tören düzenlendi. İş, sanat, siyaset ve medya dünyasından birçok davetlinin katıldığı törende, ödül Antakya Medeniyetler Korosu adına Koro Şefi Yılmaz Özfırat’a, İstanbul Valisi Davut Gül ve Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan tarafından takdim edildi.

sz02acilll1jpg C8avICVDVESAy5 TWC7RUg

Ödül töreninin ardından mini bir konser veren Antakya Medeniyetler
Korosu, depremlerde kaybettikleri arkadaşları anısına şarkılar seslendirdi.

‘Medeniyetimizin aynası’

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Aydın Doğan Ödülü, ülkemizde bilim, fen, kültür, sanat alanlarında yaptıkları çalışmalarla toplumsal hayatta fark yaratmış, ardında silinmez izler bırakmış kişi ve kurumlara takdir ve minnetimizin bir ifadesi. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülkenin insani ve toplumsal gelişiminde, kalkınmasında, bilim ve fen kadar, kültür ve sanatın da büyük role sahip olduğuna işaret eden kurucu felsefesi, bu ödüle de rehberlik ediyor. Antakya Medeniyetler Korosu, okuduğu farklı kültürlere ait ilahiler, halk şarkıları ve türkülerle Türkiye medeniyetini yansıtan bir ayna görevi görüyor. Üç semavi dinin kültürüne ait hisleri, duygusal hayatın güçlü bir aracı olan müzikle ifade ediyor. Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda, Asırlık Değerleri ve Medeniyeti temsil eden bu yüce Koro’ya 27. Aydın Doğan Ödülü’nü takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Hayatın müziğini bize yaşatan, Şef ve tüm koro üyelerini can-ı yürekten kutluyor ve medeniyetlerimizin sesini dünyaya duyurmaya devam etmelerini diliyorum.” Koronun şefliğini üstlenen Yılmaz Özfırat da Aydın Doğan Ödülü’nü almaktan onur duyduklarını dile getirerek, teşekkür etti.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ