Depremde yıkılan 165 yıllık kilisenin tarihi kitaplaştırıldı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 165 yıl önce hizmete açılan ve 6 Şubat depremlerinde yıkılan İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nin tarihi kitaplaştırıldı.

Depremde yıkılan 165 yıllık kilisenin tarihi kitaplaştırıldı

depremde yikilan 165 yillik kilisenin tarihi kitaplastirildi hFMPe9tA

Geçen yıl İskenderun’a gelen İtalya Reggio Calabria Üniversitesi Yüksek Din Bilimleri Enstitüsü’nden Hristiyan Arkeolojisi Profesörü Enrico Tromba, elde ettiği bilgilerden yola çıkarak İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nin kitabını yazdı.

Prof. Tromba, İskenderun’a geldiğinde kilisenin tarihini araştırıp kitabını yazmak istediğini bildirdiğini, kabul görmesi üzerine çalışmalar yaptığını, 6 Şubat depreminde de İskenderun’da olduğunu söyledi.

kilise2124271200jpg EB4pj PTR0uvD18l31o6PA

Kilisenin 1856’da İtalyan Karmelitan cemaati pederleri tarafından inşa edilmeye başlandığını, 8 Aralık 1858’de de açıldığını anlatan Prof. Tromba, elde ettiği fotoğraflara da kitabında yer verdiğini söyledi.

Hem Türkiye’deki hem de İtalya’daki arşivlerde araştırma yaptığını kaydeden Prof. Tromba, “Kilise 2 yılda tamamlanmış. İlk yapıldığında küçük bir kilise olarak hizmet vermiş. 1901 yılında genişletilip son haline getirilmiş. Kahramanmaraş depremine kadar dimdik ayakta kalmış. Ancak depremde neredeyse tamamen yıkıldı” dedi.

kilise3124271204jpg 6L DqqEZ306U4arjGZ1gKw

PEDERLER İSKENDERUN’A HİZMETLER VERMİŞ

Prof. Tromba, kiliseyi inşa eden Karmelitan pederlerinin 1800’lü yıllarda, kiliseden önce İskenderun’a okul, hastane ve matbaa da kurduklarını söyledi. (DHA)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ