Ali Rifat Çağatay’ın Mehmet Akif Ersoy’dan bestelediği kayıp operet bulundu

Ali Rifat Çağatay’ın Mehmet Akif Ersoy’un şiirinden bestelediği, notaları kayıp ‘Köse İmam Opereti’ Brüksel’de bulundu. Müzisyen ve araştırmacı Hüseyin Kıyak tarafından gün yüzüne çıkarılan eser, 23 Aralık’ta Zeytinburnu Kültür Sanat’ta sahnelenecek.

Ali Rifat Çağatay’ın Mehmet Akif Ersoy’dan bestelediği kayıp operet bulundu

ali rifat cagatayin mehmet akif ersoydan besteledigi kayip operet bulundu ijpSKDgP

Mehmet Akif Ersoy’un yakın dostu olan Ali Rifat Çağatay’ın ‘Köse İmam Opereti’ adlı eserinin varlığı biliniyor ancak notalarının tamamına ulaşılamıyordu. Müzik tarihi için önemli bir gelişme olarak kabul edilen el yazması eser, müzisyen ve araştırmacı Hüseyin Kıyak tarafından Brüksel’de, Çağatay’ın öğrencileri olan merhum Enise Can ve Fulya Akaydın evrakı arasında bulundu ve yurda getirildi.

23 Aralık’ta saat 19.00’da ilk kez Zeytinburnu Kültür Sanat’ta sahnelenecek eser müzikseverlerle buluşacak.

“TAM 100 YIL SONRA…”

Eser hakkında konuşan Hüseyin Kıyak, “Şimdiye kadar ancak bir kısım notası elimizde olan ‘Köse İmam Opereti’nin tamamını bulduk ve bu operetin de 1923 yılında bestelendiğini fark ettik. 25 Aralık 1923’te Ali Rıfat Çağatay tarafından Mehmet Akif Ersoy’un sözleri üzerine bestelenen bu opereti tam 100 yıl sonra Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde icra edeceğiz. Aslında sadece opereti değil, Ali Rifat Çağatay ve Mehmet Akif Ersoy’un dostluklarıyla perçinlenen, bu dostluğun ürünü olan birkaç eser var, bunları da icra edeceğiz. ‘Köse İmam Opereti’ her ne kadar operet olarak anılsa da bildiğimiz operetlerden farklı, çünkü içerisinde konuşma yok, bütün şiir bestelenmiş ve bu şekilde icra edilecek. Dolayısıyla biz bu esere aslında bir opera diyebiliriz. Bu bakımdan çok önemli bir yenilik taşıyor” ifadelerini kullandı.

‘Köse İmam Opereti’nin başrolünde oynayacak olan TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Yahya Geylan, “Bu proje meslek hayatımda dönüm noktası oldu. Sevgili Hüseyin Kıyak bu rolü bana teklif ettiğinde seve seve kabul ettim ancak zor bir işin altına girdiğimizi de kabul etmeliyiz. Çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Umarım dinleyicilerimiz, izleyicilerimiz hoşnut bir akşam geçirir” diye konuştu.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ