İskele için yapı kayıt belgesi almışlar

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Akyarlar Mahallesi halk plajında denizin içerisine beton dökerek iskele ve platform yapan turistik tesise tepki yağdı. Kaynak: Anter Haber SAHİLLER İŞTE BÖYLE YAĞMALANIYOR Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) yaptığı açıklamada “İlgili kurumlara durumun iletilerek acilen denizin içerisine dökülen beton platformun kaldırılmasını” talep ederken Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan “Sahillerin yağması […]

İskele için yapı kayıt belgesi almışlar

BETON AKYANRLAR 11

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Akyarlar Mahallesi halk plajında denizin içerisine beton dökerek iskele ve platform yapan turistik tesise tepki yağdı.

Kaynak: Anter Haber

SAHİLLER İŞTE BÖYLE YAĞMALANIYOR

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) yaptığı açıklamada “İlgili kurumlara durumun iletilerek acilen denizin içerisine dökülen beton platformun kaldırılmasını” talep ederken Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan “Sahillerin yağması bitmedi denizin içine yağmalıyorlar. Denizin içerisine beton döktükleri yerde koruma altındaki poseidon- deniz çayırları var. Ayrıca orası halk plajı yani kamuya halka ait. Hukuksuzluk diz boyu vatandaş halk itiraz etmese denizin ve koyun tamamına beton dökecekler. O beton platformun ve iskelenin kaldırılması için her türlü hukuki işlemi başlatıyoruz. Denizin içine kadar beton döküp iskele yapanlara göz yumulursa kamunun malından rant yaratmaya çalışanların önü açılmış olur, buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

SAHİDE İŞGAL VE TAHRİBAT VAR

Muğla Çevre Platformu Bodrum Gönüllüleri ise açıklama yaparak “Akyarlar sahilde, kumsal ve denizin içi dahil beton dökülerek işgal ve tahribat var. Kıyı kenar çizgisi ve denizde bulunan koruma altındaki (Poseidon çayırları) çayırlar da görülmekte. Bunun Bodrum’daki işgallerin ve tahribatın sadece bir örneği olduğunun da ne yazık ki farkında olarak yetkili tüm birimlere haber verdik ve takip ediyoruz. Acilen gerekenin yapılmasını ve işgalin kalkmasını bekliyoruz.
Tüm ilgili mevzuatın ağırlıklı olarak kullanım odaklı işletilmesi yüzünden Bodrum hepimiz, tüm canlılar için yaşanmaz bir hale gelmekte. Anayasa’dan başlayarak Kıyı Kanunu, Çevre Kanunu gibi mevzuatın koruma vurgusu yapan hükümlerinin süs olarak yazılmadığı görüşündeyiz” denildi.

İMAR BARIŞINDAN YARARLANARAK YAPI KAYIT BELGESİ ALMIŞLAR

Konuuy araştıran Bodrum Belediyesi yetkilileri zabıta ve Fen İşleri ekiplerinin otele ve sahil giderek yaptıkları araştırmada “Bahse konu sahilde dolgu yapılarak beton iskele yapılan yer ile ilgili Ağustos 2023’de Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri denetim ve inceleme yapmış. Mal sahipleri imar barışından faydalanarak Yapı Kayıt Belgesi almış. Yapı Kayıt Belgelerinin geçerliliği ile ilgili Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ne yazılan yazıya hala yanıt verilmemiş. Yapı kayıt belgesi aktif olan bir yapı için işlem yapılamıyor. İlk olarak yapı kayıt belgesinin verilen kurumca iptal edilmesi gerekir. Yapı kayıt izni verilen kurumdan gelecek cevabın ardından gerekli yasal işlemler sürdürülecek. Yazımıza şu ana kadar yanıt verilmedi” denildi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ