Bodrum’da Kargıcak Koyu yoluna demir kapı

Bodrum’da balıkçıların ve köylülerin 50 yıldır kullandığı Kargıcak Koyu yolu demir kapı ile kapatıldı, bölgede gerginlik yaşandı.

Bodrum’da Kargıcak Koyu yoluna demir kapı

bodrumda kargicak koyu yoluna demir kapi

Muğla’nın Bodrum İlçesine bağlı Çiftlik Mahallesi’nde balıkçılar, tekne kaptanları ve köylülerin 50 yıldır kullandığı koya giden orman yolu bir şirket tarafından demir kapı konularak kapatıldı. Teknelerine ulaşamayacaklarını belirten kaptan ve balıkçılar duruma tepki gösterdi, önünde eylem yaptıkları demir kapının kaldırılmasını istedi.

Bodrum’a bağlı turistik Çiftlik Mahallesi’nde balıkçılar, tekne kaptanları ve köylülerin tekneleri ve kayıklarının bulunduğu Kargıcak Koyu’na giden yolun sahile 500 metre kale bir şirket tarafından demir kapı konularak geçişe kapatılması gerginliğe nedene oldu.

Demir kapıyı koyan işçilerle, kapının kaldırılması için eylem yapan balıkçılar ve köylüler arasında gerginlik yaşanınca olaya jandarma müdahale etti. İşçiler bölgeyi terk etti.

“EN AZ 300 KİŞİ BU KOYDAN EKMEK YİYOR”

Bodrumlu kaptan Hasan Güngör “Bu koydan balıkçısı, kaptanı, denizcisi ile birlikte yaklaşık 300 kişi ekmek yiyor. Bu yol yıllardır orman yolu olarak köylülerle birlikte kullandığımız gibi Bodrum’un işgal edilmemiş ender birkaç koyundan biri, yani halkın denize gidebileceği elde kalan birkaç koydan biri. Şimdi bölgede arazisi olan şirket orman yolunu kapatarak hem suç işliyor hem de bizleri mağdur ediyor. Kaymakamlık, Valilik ve CİMER’e suç duyurusunda bulunacağız, koylar sahiller halkındır, kamunundur. Şirket koy kirletiliyor bahanesi ile tamamen koyu sahiplenmek istiyor” dedi.

bc88be4e7af740b8b8f27537bbd4dfe1jpg GUB6Syl7GEaYXXuPSXjfLQ

“BURASI TAPULU MALLARI DEĞİL ORMAN YOLU”

Köylülerden Fevzi Altın da “Şirket buradaki orman ve hazine arazilerine göz koydu, kapatmak istiyor. Ancak şu anda bu yol orman yolu ve kamunun malı, çünkü ben bu bölgede ve buradaki araziler mahkemelik olduğu için bilirkişilik yapıyorum, ancak şirket kendi malıymış gibi yolu sahiplenip, ‘koy kirletiliyor’ bahanesi ile demir kapı koydu, kaldırılana kadar eylemimiz ve yasal şikayetlerimiz sürecek” diye konuştu.

bae00b3970404595be1f584360771babjpg 1Z7lQUdIpE68h7 4c zlvA

ŞİRKET: ALAN TAPULU MÜLKÜMÜZ İÇİNDE

Demir kapıyı yola işçilerine koydurtan BODOVA A.Ş. şirketinin avukatı Gökhan Bilgin ise SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada iddiaların asılsız olduğunu savundu. Bilgin şunları söyledi:

– Bölgede tam 22 yıldır hem tapulu arazimiz hem de ormandan tahsisli arazimiz var. Kargıcak koyu da bizim arazinin içinde. Koyduğumuz kapı da tapulu mülkümüzün içinde. Ayrıca bizim kapıyı koymamızın amacı köylülerin ve ya balıkçıların geçmesini engellemek değil, tam aksine koyu korumak. Çünkü koy son yıllarda karavan ve kampçıların merkezi haline geldi hem aşırı kirlilik hem de önlenemeyen asayiş olayları oluyor. Ayrıca bölgede imar olmadığı için yol terkleri de yapılmış değil. Biz kapıyı koyduk ama hiçbir balıkçıyı köylüyü vatandaşı mağdur etmeyeceğiz.

Yaklaşık 6 saat bölgede kalan balıkçı ve köylüler akşam saatlerinde evlerine döndü.

Kaynak : Sözcü


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ