İstanbul’un çatı kiliseleri

İstanbul’da 1800’lü yılların sonunda Kudüs’e hacca giden ve seyahat eden Rusların konaklamaları için yapılan hanların çatılarına inşa edilen çatı kiliseleri, bugün de ibadet etmek isteyenlere kapılarını açıyor.

İstanbul’un çatı kiliseleri

istanbulun cati kiliseleri nGlWUATa

Çağlar boyunca birçok isimle anılan İstanbul, Roma İmparatorluğu döneminde yerleşime açıldıktan sonra en çok göç alan kentlerden biri haline geldi.

Orta Doğu ve Avrupa arasında köprü görevi üstlenen konumu, ‘inci’ olarak tabir edilen Boğaz’ı, binlerce yıl önceye dayanan geçmişi ve 7 gün 24 saat durmayan yaşantısı ile dünyanın gündeminde yer edinen kent, kurulduğu günden bu yana üç medeniyete başkentlik yaptı.

Dünyanın dört bir yanından aldığı göçlerle birlikte, farklı milletlerin bir arada yaşadığı kozmopolit bir şehir haline gelen İstanbul’da birçok ibadethane açıldı.

k1jpeg rU9eUJQYDkmVoRUCcbyZqg

Konumu nedeniyle geçiş noktası olan şehir, zaman zaman seyahat edenlerin de soluklanma noktası oldu. Beyoğlu ilçesine bağlı Karaköy’de 19. yüzyılda inşa edilen hanların çatılarına da bu amaçla kiliseler yapıldı.

Sokaklarından geçenlerin fark etmediği ancak kuş bakışı görülebilen bu çatı kiliseleri, şehrin bir yandan tarihine ışık tutarken, bir yandan da ibadet etmek isteyen mensuplarını ağırlamaya devam ediyor. Bugün varlığını sürdüren bu çatı kiliselerinde her pazar günü ve dini bayramlarda ayinler gerçekleştiriliyor.

k2jpeg

AYA ANDREA, AYA PANTELEYMON, AYA İLİA

Yunanistan’daki Aynoroz Manastırı rahipleri, 1800’lü yılların sonunda Aynoroz Dağı’na gidenler ile hacı olmak için Kudüs’e giden ve ticaret yapmak için seyahat eden Rus Ortodoksların mola vermesi ve dinlenmesi için Karaköy’de hanlar inşa ettirdi. Konaklayan Rusların ibadetlerini de yapabilmesi için bu hanların çatısına oda şeklinde kiliseler yapıldı. Aya Andrea, Aya Panteleymon ve Aya İlia isimleri verilen kiliseler, konaklamak için gelen Rusların ibadetlerini gerçekleştirdiği yerler olma vasfını kazandı.

k3jpeg hJi6kha6fkWP6rSveL 13w

Hanların çatı katında yer almaları sebebiyle çatı kiliseleri ve apartman kiliseleri olarak da bilinen bu yapılar, Rusya’da 25 Ekim 1917’de gerçekleşen Bolşevik İhtilali’nden kaçanlara da kapılarını açtı. İhtilalden kaçarak İstanbul’a gelenler bu çatı kiliselerinde ibadetlerini gerçekleştirdi.

k5jpeg Btg7 28 4Ua VVQsGP zjg

Kiliselerden Aya İli” 1970’li yıllarda kapandı. Karaköy semtinin ilgi çeken yapılarından biri haline gelen Aya Andrea ile Aya Panteleymon kiliseleri ise 130 yıldır birçok ülkeden gelen farklı milletlerden Ortodokslara ibadet için kapılarını açıyor.

k6jpeg YdiLQIJ9E0iiJy4g950U5g

31 YILDIR AYNI KİLİSEDE İBADET EDİYOR

Letonya’dan 1992’de Türkiye’ye gelen ve İstanbul’da yaşayan Rus uyruklu Lina Kılıç, 31 yıldır Aya Andrea Kilisesi’nde ibadet ettiğini söyledi. Kilisenin 1888’de kurulduğu günden bu yana kapılarını kapatmadığını aktaran Kılıç, binanın üstünde kilise olmasına herkesin şaşırdığını dile getirdi. Kılıç, kilisenin duvarlarını, ressam Nikolai Konstantinovich Perov’un 1928 yılında çizdiği resimlerin süslediğini kaydetti. Bakıldığında buranın Rus kilisesi olduğunun anlaşıldığını kaydeden Kılıç, kiliseye gelen herkesi tanıdığını söyledi.

k4jpeg

Lina Kılıç, kilisede sadece Rusların ibadet etmediğini, Ukrayna, Belarus ve Moldova’dan gelenlerin de bulunduğunu, Gagavuzlar, Gürcüler ve Türklerin de aralarında olduğu farklı milletlerden kişilerin ibadete geldiğini anlattı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ