Madama Butterfly, 18 yıl sonra yeniden sahnede

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), Giacomo Puccini’nin bestelediği Madama Butterfly operasını, 18 yıllık aranın ardından yeniden seyirciyle buluşturdu.

Madama Butterfly, 18 yıl sonra yeniden sahnede

madama butterfly 18 yil sonra yeniden sahnede 5fiYclmi

Madama Butterfly, 60. sanat yılını kutlayan yönetmen Gürçil Çeliktaş’ın rejisiyle Opera Sahnesi’nde prömiyer yaptı.

Ankara’da en son 2005-2006 sanat sezonunda sahnelenen eseri, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk de izledi.

Sanatseverlerin yoğun ilgisiyle tüm biletlerin günler öncesinden tükendiği operanın sonunda izleyiciler, sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı.

Prömiyer öncesinde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Sağtürk, 60. sanat yılını kutlayan yönetmen Çeliktaş’a plaket takdim etti.

opera1124361385jpg 0FMPztrPnUyH9wKVhra36A

Sağtürk, sahnede yaptığı konuşmada, herkesin alnı açık, başı dik bir şekilde yürümesini sağlayan, ülke güvenliğini muhafaza eden kahraman askerlere daima minnettar olduklarını belirterek, Kuzey Irak’ta hain saldırı sonucu şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Opera tarihinde önemli bir yere sahip olan Madama Butterfly’ın, dünyada ilk kez 1904’te sahnelendiğini, duygu yüklü hikayesi, etkileyici müziği ile zihinlerde iz bıraktığını vurgulayan Sağtürk, “Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü olarak bu unutulmaz eseri sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu önemli opera eserini özel rejisi ile sahneye taşıyan, meslek hayatının 60. yılındaki Gürçil Çeliktaş hocamıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ 1941’DE SAHNELENDİ

Türkiye’de operanın kurulduğu yıllarda, librettosu Türkçeye çevrilen ilk eser olan Madama Butterfly, Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Opera Bölümü öğrencileri tarafından 12 Haziran 1941’de başkentte Türk Ocağı sahnesinde oynandı.

opera3124361384jpg UcbJ5FFMFEe3 UDd1Xh Qw

Müzikleri Giacomo Puccini’ye, librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya ait eser, maceracı ruha sahip Amerikalı deniz teğmeni Pinkerton’ın, Madama Butterfly ile Japon törelerine göre evlenmesini, aşkı için dinini değiştirmesini ve ailesi tarafından reddedilmesini anlatıyor.

Evliliği oyun olarak gören Pinkerton’ın Japonya’yı bırakıp ABD’ye yerleşmesini, günün birinde Amerika’dayken evlendiği eşiyle dönerek çocuğunu istemesinin ardından Madama Butterfly’ın harakiri ile kendini öldürmesini sahneye taşıyan eser, operanın klasikleri arasında yer alıyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ