Selimiye Meydanı’danki tarihi han ve hamam restore edilecek

Edirne’de Selimiye Meydanı’ndaki 15. yüzyıl eserlerinden Havlucular Hanı ve Mezit Bey Hamamı’nın gelecek ay restorasyonuna başlanacak.

Selimiye Meydanı’danki tarihi han ve hamam restore edilecek

selimiye meydanidanki tarihi han ve hamam restore edilecek tXjSDwp6

Edirne Valisi Yunus Sezer, 1441 yılında Mezit Bey tarafından inşa ettirilen han ve hamamın olduğu alanda incelemede bulundu.

İki eserin restorasyonuna ilişkin ihalenin yapıldığını söyleyen Sezer, “Selimiye Meydanı çevre düzenlememiz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından yakın zamanda tamamlandı. Meydanın yanında bulunan Havlucular Hanı ve Mezit Bey Hamamı’nın projesi bekliyordu. Burayı da bakanlığımızın destekleriyle Edirne’ye yakışır bir şekilde yapacağız. Han ve hamamdaki restorasyon çalışmaları, Selimiye Camisi’nin restorasyonuyla aynı zamanda bitecek. Böylece bütünsel olarak Selimiye’nin bahçesi ve çevresi düzenlenmiş olacak. İl Özel İdaresi tarafından ihalesi yapıldı. En kısa zamanda buranın çevre düzenlemesi ve restorasyonu tamamlanacak. Burası çok tarihi bir lokasyon. Halihazırda burada işletmelerimiz var. Onlar da yeni düzenlenen alanda ilimize hizmet etme imkanı bulacak. Esnafımız bu haberi bekliyordu” ifadesini kullandı.

selimiye3124372262jpg 30s5rILX3ES6mZg85E2O9w

Handa dükkanı bulunan Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Kontrol Derneği Başkanı ve Edirne Turizm Elçisi Bahri Dinar, restorasyon çalışmalarının hana değer katacağını söyledi. Dinar, “Dünyanın göz bebeği Selimiye Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı, göze batan han ve hamamımız kalmıştı. Handa 50’ye yakın arkadaşımız var, farklı dallarda esnaflık yapıyor. Çalışmalar tamamlandığında burası daha çok rağbet görecek” dedi.

selimiye1124372251jpg w F7Yd5XAESacyU9K9OmRQ

Esnaf Nejat Yavuz, restorasyon haberinin esnafın yüzünü güldürdüğünü ifade etti.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ