Türkiye Süper Kupası’ndaki kriz Avrupa’yı salladı: Çağdaş Atatürk, Suud’a uymadı

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki Süper Kupa’nın “Suudi Arabistan’ın tavrı nedeniyle” iptal olması, Avrupa’da olay yarattı. Bild Gazetesi, “Modern Atatürk, Suud’a uymadı. Soyunma odalarını basıp Fenerbahçe’nin ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ pankartını almak istediler‘ diye yazdı.

Türkiye Süper Kupası’ndaki kriz Avrupa’yı salladı: Çağdaş Atatürk, Suud’a uymadı

turkiye super kupasindaki kriz avrupayi salladi cagdas ataturk suuda uymadi JQCZzlb8

Süper Kupa finalinin iptali, Avrupa’nın büyük gazetelerinde manşetlerde yerini aldı. Gazeteler, spor kanalları, televizyonlar ve radyolarda bu durum “son dakika gelişme” diye verildi.

“Atatürk tişortleri nedeniyle Suudi Arabistan’daki süper kupa iptal edildi”, “Çölde büyük olay var: Fenerbahçe- Galatasaray Türkiye’ye dönüyor“, “Çağdaş Atatürk, Suud’a uymadı” manşetlerinin yanı sıra, iki takımın maçtan önce ısınma sırasında, “Atatürk silüetli tişört giymek istediği, ancak Suudiler’in buna izin vermediği“ belirtildi.

bild 2png 47oJHJ8H2kalpA9PR9yKig

“TFF MAÇI ÇÖLE SATMIŞTI”

Bild Gazetesi, “Türk Futbol Federasyonu, bu maçı Suudi’lere sattı. Maçı çöle sattılar. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Zaten bu ülkeye maçın alınmasına tepkiler vardı. Şimdi Süper Kupa oynanmayacak. Bunun nedeni Suudilerle, din ve değerler konusunda yaşanan anlaşmazlık” diye yazdı.

Bild, Suudi yetkililerin, Suudi Polisi’nin ve yetkililerin “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh“ pankartı taşımak isteyen Fenerbahçe’den bu pankartı zorla almak istediğini ve soyunma odasını bastığını yazdı.

whatsapp image 20231229 at 223558 1jpeg

“SUUD’UN KAFASINA UYMUYOR”

Gazete, “Isınmada her iki takım da Atatürk forması giymek istedi.Suudiler buna karşı çıktı.Atatürk, din ile devlet arasında bir ayrım ilkesine dayanan laikliği savunuyor.Bu Suudi Arabistan’a uymuyor. Bu nedenle hükümet, iki takıma kesinlikle izin vermedi” ifadelerini kullandı.

Pankartın kesinlikle sahaya alınmak istenmediği de vurgulandı. Gazeteler, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, “Atatürk yoksa, Türkiye de yoktur” şeklindeki sözlerine yer verirken, iki kulübün ortak kararla Türkiye’ye dönme kararı aldığını açıkladıklarını duyurdu.

whatsapp image 20231229 at 223559jpeg

AVUSTURYA, İSVİÇRE, DANİMARKA…

Avusturya’nın etkili yayın organlarından Heute de, olayı manşetten duyurdu. Haberde, “Suudi Arabistan’daki Türkiye Süper Kupa derbisi iptal oldu. Suudiler, ülkelerinde yasaklı Atatürk’ü istemedi” diye yazdı.

Haber Hollanda, İngiltere, İsviç

whatsapp image 20231229 at 223558jpeg KuPcCuJL90 6JMMvfUtpYQ
re ve Kuzey ülkelerinin yayın organlarında da ilk sırada… Danimarka’daki haber sitesi Der Nordschleswiger haberi, “Türkiye Süper Kupası, Suudi Arabistan tavrı nedeniyle iptal oldu” diye yazdı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ