Özgür Özel, kritik ilçeler için PM’den yetki isteyecek

Parti yetkilileri, İzmir’in bir sonraki PM toplantısına bırakılabileceğini ifade ediyor

Özgür Özel, kritik ilçeler için PM’den yetki isteyecek

ozgur ozel kritik ilceler icin pmden yetki isteyecek C3fE4gix e1706244196643

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, CHP’nin elinde olan ve kazanılmasına kesin gözüyle bakılan Çankaya, Kadıköy ve Şişli gibi ilçelerde aday belirlemek üzere Parti Meclisi’nden (PM) yetki isteyeceği öğrenildi. Öte yandan CHP’de tüm il ve ilçelerde anketlerin tamamlandığı ve yarınki PM toplantısında da aralarında Antalya ve Muğla’nın da bulunduğu 500’e yakın il ve ilçede adaylarını belirlemesi bekleniyor. Parti yetkilileri, İzmir’in ise bir sonraki PM toplantısına bırakılabileceğini ifade ediyor.

CHP PM, 500’e yakın il ve ilçede belediye başkan adaylarını belirlemek üzere yarın toplanmaya hazırlanırken gözler de henüz büyükşehir belediye başkan adayları açıklanmayan İzmir, Antalya ve Muğla’ya çevrildi. Bu üç il için büyükşehir ve ilçe adaylarına yönelik parti içerisinde tartışmalar devam ederken, kritik ilçelerle ilgili ise yeni bir gelişme yaşandı. CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’in Karşıyaka, Ankara’nın Çankaya ve İstanbul’un Kadıköy ile Şişli gibi ilçelerinde Özel’in PM’den aday belirleme yetkisi istemeye hazırlandığı öğrenildi. Kazanmasına kesin gözüyle bakılan bu ilçelerin belediye başkan adaylıklarına yönelik yoğun taleple birlikte parti içi mücadeleler devam ederken, bazı parti kurmayları Özel’in yetki almasıyla, aday belirleme sonrasında yaşanabilecek küskünlerin önüne geçilebileceğini savunuyor. Diğer yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da istediği ilçe adaylarının da bu yolla PM’de itiraz olmadan belirlenebileceği, diğer illerdeki kritik ilçelere de İmamoğlu’nun müdahalesinin engelleneceği iddia ediliyor. Öte yandan yarınki PM toplantısında İstanbul’un ilçelerinden Beşiktaş, Beylikdüzü, Kardal, Büyükçekmece ve Küçükçekmece, Arnavutköy, Çekmeköy ve Kağıthane’de adayların belirlenmesi bekleniyor.

Ankara’da MHP’lilere teklif götürüldü

Tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu’nun Etimesgut ilçesinden aday gösterilmesi ile Ankara krizinin yaşandığı CHP’de, diğer ilçe adaylarının belirlenmesine yönelik çalışmalar ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la birlikte devam ediyor. Mansur Yavaş’ın, Gölbaşı için eski MHP’li Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nı, Polatlı için de AKP’den aday gösterilmeyen mevcut Belediye Başkanı MHP’li Mürsel Yıldızkaya’yı istediği öğrenildi. Yavaş’ın, Etimesgut’tan aday gösterilmesini talep ettiği Mesut Özarslan’ın ise Mamak’tan aday gösterilmesi bekleniyor.

DEM Parti itirazı değerlendiriliyor

CHP, bir yandan da DEM Parti’nin kentteki etkinlikleri için salon vermemesi, görüşme taleplerini reddetmesi nedeniyle tepki gösterdiği Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e yönelik değerlendirmesi sürüyor. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan’ın, Özel’le görüşmesinin ardından DEM Parti’nin Antalya’da aday çıkarma kararı alması, CHP’nin Antalya sürecini yeniden değerlendirmeye almasına sebep oldu. CHP’nin yarınki PM’de Muhittin Böcek ile Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı başvurusunda bulunan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal arasında bir karar vermesi bekleniyor.

Muğla’da da anketler tamamlandı

Muğla’da da büyükşehir belediye başkan adaylığı için adaylar arasındaki yarış sürüyor. Kentte yürütülen anketlerin tamamlandığı öğrenilirken yarış, eski milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay ve Süleyman Girgin arasında devam ediyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da son günlerde büyükşehir adaylığı için gündeme geldiği belirtilirken, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın ismi de Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için konuşuluyor. Öte yandan Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’un da anketlerde sorulduğu öğrenildi.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ