Zorunlu Deprem Sigortalı Konut Sayısı Yükseliyor

Zorunlu Deprem Sigortalı Konut Sayısı Yükseliyor Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası, geçen yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından önemli bir artış gösterdi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) verilerine göre, geçen yılın ocak ayında DASK’lı konut sayısı 11 milyon 147 bin 148 iken, depremin ardından 1 yıl içinde bu sayı 11 milyon 671 bin 992’ye […]

Zorunlu Deprem Sigortalı Konut Sayısı Yükseliyor

dask policesi fiyati nedir

Zorunlu Deprem Sigortalı Konut Sayısı Yükseliyor

Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası, geçen yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından önemli bir artış gösterdi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) verilerine göre, geçen yılın ocak ayında DASK’lı konut sayısı 11 milyon 147 bin 148 iken, depremin ardından 1 yıl içinde bu sayı 11 milyon 671 bin 992’ye yükseldi. Bu dönemde zorunlu deprem sigortalı konut sayısında %2,7’lik bir artış gerçekleşti.

Deprem sonrası DASK üzerinden zorunlu deprem sigortası yaptıranların sayısında hızlı bir artış yaşandı. Özellikle depremden etkilenen bölgelerde sigortalılık oranında belirgin bir artış görüldü. Örneğin, Kahramanmaraş’ta sigortalı konut sayısı %52,1’den %53,7’ye, Gaziantep’te %63’ten %67,4’e, Elazığ’da %64,5’ten %70,1’e yükseldi. Ancak, Şanlıurfa ve Hatay gibi bazı illerde sigortalı konut sayısında ve oranlarda düşüş yaşandı.

REKLAM ALANI

İstanbul, deprem beklentisi nedeniyle deprem sigortası bilincinin yüksek olduğu illerden biri olarak öne çıkıyor. İstanbul’da zorunlu deprem sigortalı konut oranı %64,9’dan %65,3’e yükseldi. Ankara, Antalya, Mersin, Kocaeli gibi büyük şehirlerde de sigortalılık oranlarında artışlar yaşandı.

Depremin yaşandığı bölgelerde ve diğer illerde de zorunlu deprem sigortası bilincinin arttığı ve sigortalı konut sayısının artış gösterdiği görülüyor. Bu durum, Türkiye’nin deprem riskine karşı daha hazırlıklı olmasına katkı sağlıyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ