Troya Savaşı’yla ilgili büyüleyici freskler gün yüzüne çıktı

İtalya’daki antik kent Pompei’de yapılan kazılarda, Troya Savaşı ile ilgili freskler bulundu.

Troya Savaşı’yla ilgili büyüleyici freskler gün yüzüne çıktı

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Milattan Sonra (MS) 79 yılında Vezüv Yanardağı’ndaki büyük patlamayla kül ve toprak altında kalan Pompei antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında önemli keşif yapıldı. 

Arkeologların, antik kentte yaptıkları kazılarda görkemli bir ziyafet salonunun 15×6 metre boyutlarında siyah boyalı duvarında, antik çağda yaşamış İyonyalı şair Homeros’un İlyada Destanı’nda geçen bazı mitolojik figürleri içeren freskler bulduğu belirtildi. 

pompei3reutersjpg HkBXtGeMd0Sc1hLds9Wlsg

Söz konusu figürlerin, Milattan Önce (MÖ) 500 yıllarında yaşanan Troya Savaşı’na yol açan; Troyalı Prens Paris ve Paris’in Troya’ya kaçırdığı Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helen ve ayrıca Yunan mitolojisinde kehanetleriyle geleceği görme yeteneği olduğu belirtilen Troya Kralı Priamos’un kızı Kassandra olduğu kaydedildi. 

Fresklerin, Pompei’de son dönemde bulunan en sansasyonel keşiflerden olduğu ifade edildi. Keşif sırasında birbirine bağlı iki konut, bir fırın ve bir yıkama alanının ortaya çıkarıldığı bildirildi. 

pompein2reutersjpg J73LDFf5Jkq2dk4c 4c69A

Pompei’deki son keşiflerle ilgili açıklama yapan Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano da “Pompei bizi gerçekten şaşırtmaya devam ediyor çünkü her sefer kazdığımızda güzel ve önemli bir şey buluyoruz.” ifadesini kullandı. 

Napoli yakınlarındaki Pompei antik kenti, her yıl binlerce turistin İtalya’da ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ