Yasaklı adada yarım kalan ziyaret

Bodrum’da bulunan 3 bin 500 yıllık tarihe sahip Tavşan Adası, 10 yıl sonra ziyarete açıldı. Üç günde 17 bin kişinin ziyaret ettiği adaya akın edenlerden bazıları, denizde 150 metre yürüdükten sonra tel örgülerle karşılaşınca kıyıya geri döndü.

Yasaklı adada yarım kalan ziyaret

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Antik Myndos Kenti harabeleri üzerinde kurulan 3500 yıllık antik kent kalıntılarının bulunduğu Tavşan Adası bayram tatilinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

10 yıldır ziyarete kapalı olan adaya geçen ancak tarihi mekanları görmeden dönen turistler şoke oldu. Gümüşlük Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Hakkı Zırh “Turistik adada kültürel değerlerimizin on yıldır turizme açılması için çalmadık kapı bırakmadık. Kültür Bakanlığı, BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) ve CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) müracaat ettik. Turistler yürüyerek geçilen adada kültür hazinemizi görmeden geri dönüyorlar” diye konuştu. Tavşan Adası’nı 3 günlük bayram tatilinde yaklaşık 17 bin kişi ziyaret etti.

tavsan adasi 16jpg 458rlsL56ka20NktNZVoSA

Bodrum’un batı ucunda Antik Myndos tarihi kalıntıları üzerinde kurulan Gümüşlük Mahallesi’nde yaklaşık 3500 yıllık tarihi kalıntıların bulunduğu ve sahilden 150 metre yürüyerek geçilebilen tarihi Tavşan Adası bayram tatilinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

ADAYI GEZEMEDEN DÖNDÜLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007-1014 yılları arasında kazı ve kurtarma çalışması yapıldıktan sonra ziyarete kapatılarak tel örgülerle çevrilen Tavşan Adası bu bayramda da ziyaretçi akınına uğradı.

tavsan adasi 13jpg AQd9R8lCY0eUcWF4 uv5aA

Adaya bellerine kadar suya girerek yaklaşık 150 metre yürüyerek ulaşan turistler tel örgülerden geçemeyince geri dönmek zorunda kaldı. Bazı turistler ise tel örgüleri atlayarak adanın üzerine çıkmayı ve tarihi mekanları gezme fırsatı buldu.
 
“BÖYLE BİR HAZİNE KAPALI KALIR MI?”

Halikarnassos Kralı Mousolos’un kurduğu antik kenti Tavşan Adası’na bağlayan ve  binlerce yıldır sular altında kalan Antik Kral Yolu’ndan diz seviyesine kadar olan suda yürüyerek üç günde yaklaşık 17 bin kişinin geçtiği belirtildi.

tavsan adasi 3jpg i ljqdzuD0OJZH0UnCHJPQ

Bursa’dan tatile gelen 48 yaşındaki Aysel Çevik “Belimize kadar suya girdik yürüyerek adaya gittik, gerçekten muhteşem bir doğası ve manzarası var ancak kapalı olduğu için tarihi mekanları pek göremedik, böyle bir hazine kapalı kalır mı?” dedi.

tavsan adasi 10jpg PfTDcRYYKEugwBYaWlGy2A

 
“KAZDIK, KURTARDIK AMA ZİYARETE AÇAMADIK”
 
Gümüşlük Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Hakkı Zırh, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olan adada binlerce yıllık kültür ve  doğa hazinelerini 10 yıl Kazı ve Kurtarma Projesi ile önce gün ışığına çıkardık. Eserleri kurtardık, korumaya aldık. Ancak ada ardından ziyarete kapatıldı” dedi.

tavsan adasi 13 ibrahim hakki zirhjpg 5t

İbrahim Hakkı Zırh

Zırh, şöyle devam etti:

– Adada ahşap yollar yapılıp ziyaret açılacaktı. Ada ve etrafı 3500 yıllık antik Myndos Kenti’nin kalıntıları ile doludur. Su ve toprak altında olan bu değerleri gün ışığına çıkarmak ve kültür turizmine kazandırmamız gerekiyor. Adayı her yıl yaklaşık 500 bin kişi ziyaret ediyor ama ada her nedense 10 yıldır ziyarete kapalı.

– Adanın ziyaret açılması için Kültür Bakanlığı, BİMER ve CİMER’e müracaatlarda bulunduk ancak şu ana kadar bir sonuç elde edemedik. Oysaki adadaki güzellikleri yerli ve yabancı konuklarımız görmeli ziyaret etmeli, buranın tarihi geçmişi hakkında bilgi edinmeli.
 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ