Stresli bir iş çok da kötü olmayabilir… Demans riskini düşürüyor

Şimdiye kadar stresin sağlık açısından ne kadar zararlı olduğu çalışmalarla kanıtlanırken yeni bir analiz dikkat çekti. Stresli bir işin demans riskini düşürebileceği belirtiliyor.

Stresli bir iş çok da kötü olmayabilir… Demans riskini düşürüyor

Yeni bir analize göre, zihinsel açıdan zorlayıcı bir iş demans geliştirme ihtimalini azaltabilir. Araştırmaya göre beyniniz iş sırasında ne kadar çok çalışırsa, ileriki yaşlarda hafıza ve düşünme sorunları yaşama olasılığınız da o kadar azalıyor.

Yeni araştırmalar, öğretmenlik, halkla ilişkilerde çalışmak veya bilgisayar programcılığı gibi zihinsel olarak canlı tutan ve tekrardan kaçınan işlerin faydalı olduğunu öne sürüyor.

Araştırmanın bir parçası olarak Norveç’teki Oslo Üniversite Hastanesi’nden bir ekip, 305 farklı meslekten 7 bin kişiyi analiz etti. Katılımcıların işteyken deneyimlediği bilişsel uyarım miktarını ölçtüler ve sonuçlarına göre onları dört gruba ayırdılar.

Ayrıca, rutin görevlerin derecesini, muhasebe ve dosyalama gibi tekrarlanan bilişsel görevlerin derecesini de ölçtüler.

Daha sonra, yaratıcı düşünme gibi tekrarlanmayan analitik görevlerin derecesini, koçluk gibi rutin olmayan kişilerarası görevlerin derecesini ve halkla ilişkiler ve bilgisayar programcılığı gibi kariyerlerde yer alan tekrarlanmayan bilişsel görevlerin derecesini kaydettiler. 

70 yaşından sonra katılımcılar, hafif düzeyde bilişsel bozukluk olup olmadığını değerlendirmek için hafıza ve düşünme testlerini tamamladılar.

Analiz, en düşük bilişsel gereksinimlere sahip işlerde çalışanların yüzde 42’sine hafif bilişsel bozukluk tanısı konulduğunu ortaya çıkardı. En yüksek bilişsel gereksinimlere sahip işlerde çalışanların yüzde 27’sine hafif düzeyde bilişsel bozukluk tanısı konuldu.

Araştırmanın yazarlarından Trine Edwin şunları söyledi: “Çeşitli işlerin taleplerini inceledik ve yaşamın farklı aşamalarında (30’lu, 40’lı, 50’li ve 60’lı yaşlar boyunca) işteki bilişsel uyarımın, 20 yaşından sonra hafif bilişsel bozukluk riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu bulduk. Bulgularımız, yaşlılıkta hafızayı ve düşünmeyi muhtemelen korumanın bir yolu olarak daha karmaşık düşünmeyi gerektiren bir işe sahip olmanın değerini vurguluyor.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ