CHP’den MHP’ye 7 yıl sonra sürpriz temas, gündem yine ‘anayasa’: Özgür Özel, Devlet Bahçeli’yle görüşecek

CHP’den MHP’ye 7 yıl sonra sürpriz temas, gündem yine ‘anayasa’: Özgür Özel, Devlet Bahçeli’yle görüşecek

CHP’den MHP’ye 7 yıl sonra sürpriz temas, gündem yine ‘anayasa’: Özgür Özel, Devlet Bahçeli’yle görüşecek

T24 Haber Merkezi

Geçen perşembe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bu kez MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi TBMM’de ziyaret edecek. Erdoğan’ın “siyasette yumuşama”, Külliye’nin ise “Türkiye ‘100. Yıl Uzlaşması” dönemi olarak ifade ettiği yeni süreçte Özel’in Bahçeli’ye ziyareti de kritik önem taşıyor. Yeni anayasa tartışmalarının alevlendiği dönemde Özel, Erdoğan’la görüşmesinde, Bahçeli’nin kapatma çağrıları yaptığı ve sıklıkla hedef gösterdiği Anayasa Mahkemesi, Gezi davası gibi konuları da görüşmüştü. İki partinin liderleri ise en son 2017 yılında eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğludöneminde bir araya gelmişti. Kılıçdaroğlu ile Bahçeli, 7 yıl önce yine bir anayasa değişikliği gündemi neticesinde TBMM’de görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel‘in 2 Mayıs’taki tarihi görüşmesinin ardından Ankara’da hareketli günler yaşanıyor. Erdoğan, Özel’le görüşmesine ilişkin ilk açıklamasında “siyasette yumuşama” mesajı vermiş, Özel ise görüşmeyi “Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı” olarak ifade etmişti.

REKLAM ALANI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden ilk yorum da Erdoğan’ın Başdanışmanı Yiğit Bulut‘tan gelmiş ve sürecin adını koyarak, “Özgür Özel’in de attığı çok önemli adım ile Türkiye ‘100. Yıl Uzlaşması’ dönemine giriyor. Hayırlı olsun” demişti.

TIKLAYIN – Erdoğan’dan “siyasete yumuşama” mesajı; Külliye’den ilk yorum: Türkiye ‘100. Yıl Uzlaşması’ dönemine giriyor, hayırlı olsun

Özel, Erdoğan ziyaretinin ardından sırasıyla DEM Parti Eş Genel Başkanları ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Bu görüşmelerde hem Erdoğan’a yaptığı ziyaretin gündem maddeleri hem de siyasette yeni döneme dair atılacak atımlar görüşüldü.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un öncülüğünde yeni anayasa görüşmeleri da hızlanırken, Özel’in Erdoğan’ın ardından Cumhur İttifakı Bahçeli’ye yapacağı ziyaret kritik önem taşıyor. Özel, Erdoğan’la görüşmesinde, Bahçeli’nin kapatma çağrıları yaptığı ve sıklıkla hedef gösterdiği Anayasa Mahkemesi, Gezi davası gibi konuları da görüşmüştü.

Bahçeli’nin zaman zaman hedef aldığı liderler arasında bulunan Özel ile görüşmesinin nasıl sonuçlanacağı merak konusu. İki lider yarın 12.00’de TBMM’de görüşecek.

CHP-MHP’nin son teması 7 yıl önce: Gündem yine anayasa değişikliği

İki partinin liderleri ise en son 2017 yılında eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu döneminde bir araya gelmişti. Kılıçdaroğlu, 18 Ocak 20217 tarihinde TBMM Genel Kurulunda başlayacak anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmeleri öncesi Bahçeli’yi, Meclis’teki makamında ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ile 45 dakika süren görüşmesinin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

1715012003821 thumbs b c 11 e 3897 cfa 9 e 4 c 539510738812 ff 75 bc

MHP’nin, Türk demokrasi tarihinin çok önemli bir partisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bugünlerde benim şahsen görüşmeye ihtiyacım vardı. Sayın Başkan’ı ziyaret ettim, lütfedip kabul ettiler.” dedi.

Bahçeli ile anayasa değişikliğiyle ilgili kaygılarını paylaştığını vurgulayarak, Bahçeli’ye teşekkür etti. Bahçeli ise Kılıçdaroğlu’nun gereğini söylediğini belirtti.

“Siyasette yumuşama” süreci

31 Mart seçimlerinde AKP’nin 22 yıl sonra ikinci parti konumuna düşmesinden sonra da ilk açıklamalarında “ılımlı” bir tavır sergileyen Erdoğan, Özel’le görüşmesinden sonra ilk açıklamasında, “Aslında olumlu bir gelişme oldu. Bundan önceki süreçlerde maalesef bu tür adımlar atılmıyordu” dedi. Özel’le görüşmesinden sonra siyasetin yeni rotasının da yumuşama süreci olduğuna işaret eden Erdoğan, “Bu adımın atılmasıyla, siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye’nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Ve ilk fırsatta da bu ziyareti gerçekleştirerek, Türkiye’de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız” diye konuştu.

TIKLAYIN – Özgür Özel, Erdoğan görüşmesine ilişkin konuştu: Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı oldu

TIKLAYIN – Ankara’da tarihi ziyaret: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özel’in 1,5 saat süren görüşmesinde “diyalog ve iade-i ziyaret” mesajı


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ