Uzman uyardı: Çok sık yapılan bu hareket omurganızı mahvedebilir

Omurga sağlığı konusunda uzman bir doktor, herkesin yaptığı ve sırt ağrısını daha da kötüleştiren hareketlere karşı uyarıda bulundu.

Uzman uyardı: Çok sık yapılan bu hareket omurganızı mahvedebilir

Sırt ağrısı çeken çoğu insan omurgasını rahatlatmak için omuzlarını geriye doğru esnetir ve kalçalarını öne doğru iter. Ancak ABD merkezli omurga cerrahı Dr. Arthur Jenkins, insanları kendilerini geriye doğru esnetmemeleri konusunda uyardı.

New York Jets’te omurga cerrahı olan Dr. Jenkins’e göre, kronik sırt ağrısı çeken milyonlarca insan çoğu için bu hareketler bir diskin yırtılmasına veya fıtık oluşmasına neden olabilir.

Vücudu rahatlatmak için vücudu belirli pozisyonlara esnetmek, fıtığa veya disk kaymasına neden olabilir; diskler yırtıldığında veya yerinden çıktığında da aşırı ağrı ve sinir köklerinde baskıya neden olur.

REKLAM ALANI

belfitikjpg ujVRGosU5UK4peJ2kqZ0Ig

Uzman, ağır eşyaları kaldırmanın omurgaya ağırlık kattığını, bunun da hasarlı diskler üzerindeki baskıyı artırdığını, hareket etme veya kırılma riskini artırdığını söylüyor.

NE YAPILMALI?

Sırt ağrısı olan kişilere yalnızca sırtlarını düz tutarak ve her iki ayağını da yere sağlam basacak şekilde eşya kaldırmalarını tavsiye ediyor. Hastalar ayrıca vücutlarını yukarıdaki gibi bükmek yerine omurgayı düz tutarken esneten hareketler yapmalıdır.

Bu pozlar, çekirdek kasları devreye sokarak sırt ağrısını hafifletebilir ve sırttaki gerginliği hafifletebilir.

Fıtıklaşmış disklerin iyileşmesi uzun sürebilir ve çoğu zaman hastaları sakat bırakacak kadar acı içinde bırakır.

Sıcak ve soğuk kompresler ve fizik tedavi kullanılarak tedavi edilebilirler, ancak daha ciddi vakalarda hastalara diskin hasarlı kısmının çıkarıldığı ameliyat önerilebilir.

Dr. Jenkins, bazı yasak hareketlerin arasında bir çocuğun araba koltuğunu araçtan kaldırmak için uzanmak, uygunsuz bir pozisyonda bagaj taşımak ve kar küremek olduğunu söylüyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ