Tartışma yaratan gelişme: HIV’li kişiler sperm ve yumurta donörü olabilecek

İngiltere’de bulaşıcı olmayan HIV hastası eşcinsel çiftlerin artık yumurta veya sperm bağışlayıp ebeveyn olabileceği açıklandı.

Tartışma yaratan gelişme: HIV’li kişiler sperm ve yumurta donörü olabilecek

Uzmanlar tartışma yaratacak bu kararın, Birleşik Krallık yasalarının, bilime ayak uydurması amacıyla alındığını söylüyor.

Uygulanacak etkili bir ilaç tedavisiyle, bağış sırasında virüsün başkalarına geçme riskinin ortadan kalkacağı bildirildi. Hareket, tüp bebek erişimini iyileştirmeye ve eşit hakları sağlamaya yönelik daha geniş kapsamlı çalışmanın bir parçası olarak faaliyet gösteriyor.

Yasa değişikliği, eşlerden birinde veya her ikisinde de HIV bulunan ancak aktarılamayan viral yükü olan binlerce eşcinsel çiftin çocuk sahibi olabileceği anlamına geliyor.

REKLAM ALANI

Şimdiye kadar HIV sahibi olanlara, sadece erkeğin kadın partnerine sperm vermesi açısından izin veriliyordu. Aktivistler bunun hem HIV hem de LGBT+ hakları açısından “büyük bir kazanç” olduğunu söylüyor.

HIV’li kişiler artık ailelerine, arkadaşlarına ve bilinen alıcılara sperm veya yumurta bağışında bulunabilecekler.

Sağlık Bakanı Maria Caulfield, değişikliklerin daha adil bir sistem yaratacağını ve daha fazla insanın “ebeveyn olma hayallerini gerçekleştirmesine” olanak sağlayacağını söyledi.

Hükümet, kliniklerin önümüzdeki birkaç ay içinde ilgili süreçlere başlayabileceğini söylüyor.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ